Male as the victim of rape: An ontology of rape out of the ethical critique of power
Tecavüz kurbanı olarak erkek: İktidarın etik eleştirisi üzerinden bir tecavüz ontolojisi
  1. Tez No: 322149
  2. Yazar: İLKAY ÖZKÜRALPLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma feminist kuramın tecavüz söyleminde erkeğin sadece bir ?tecavüzcü? olarak oldukça kısıtlı bir şekilde yer bulabilmesi üzerine düşünmeyi hedef almıştır. Bu yüzden, detaylı ve tamamlanmış bir tecavüz kavramı elde etmek için, tecavüz eyleminin her yönden incelenmesinin ve bir toplumsal cinsiyet olarak erkeğin de, en az kadın kadar, bu incelemenin bir parçası olması gerekliliğinin altı çizilmeye çalışılmış ve aksi bir durumun önemli bir eksiklik olacağına dikkat çekilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, öncelikle feminizmin tecavüz gündemi ve bu gündemin mevcut tecavüz yasalarının en temel kriterleri ile ilgili süregelen tartışmalara bakılmıştır. Buradan yola çıkılarak, feminist söylemin tecavüz söylemine tecavüzcü olarak yerleştirdiği ?erkek olma? kavramına daha yakından bakılıp, bir toplumsal cinsiyet olarak erkeğin nasıl inşa edildiği ?hegemonik erkeklik? kavramı izlenerek incelenmiştir. Son bölümde ise, feminist tecavüz söyleminin ilk bölümde belirlenen temel noktalarına sadık kalınarak, erkek tecavüzü mercek altına alınmıştır ve diğerlerinin yanı sıra o ?hegemonik erkeğin? de bir kurban olabileceği gösterilmiştir. Bu sürecin sonucunda, yapılan incelemeler erkeğin kurban olmasına izin vermeyen erkeklik söyleminin onu bir kez daha kurban kıldığı ve mevcut iktidar ilişkileri içinde egemen olduğu yanılgısına kapılıp, iktidar için sadece bir araç olduğu gerçeğini görecek bir bilinçliliğe sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Erkek de kadın gibi, aynı şekilde olmasa da, iktidar ilişkilerinin bir kurbanıdır. Ve feminist söylemin erkekliği dışlayan tavrı onun kurbanlığını görünür kılmaya ve bu konuda bilinçlenmesine yardımcı olmamaktadır. Son olarak, feminist söylemde yer alan ?tecavüzcü? söylemi dışında bir eksiklik olarak tespit edilen erkeklik söyleminin, tecavüz sorununa getirilmek istenen etkili bir çözüm açısından büyük bir eksiklik olduğu varılan sonuçlardan biridir. Çalışma sonunda, tecavüz sorununa, yasalarda yapılacak düzenlemelerden ziyade, erkeklerin iktidar ilişkileri içindeki mevcut konumlarının açık edilmesi yoluyla kendileriyle ilgili kazanacakları bilinç doğrultusunda, kendi kurban konumlarını açığa çıkaran bir yaklaşımın feminist söylem açısından daha doyurucu bir girişim olacağı iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intends to examine the very limited space given to man as a rapist in feminist rape analysis. Therefore, in order to have an elaborate and complete concept of rape, I endeavor to underline the necessity of an examination of the rape act in all its aspects and also the necessity of man, as a gender, to be part of this examination as well as a woman. I also point out that the contrary case would be a lack for the intended rape concept. In accordance with this purpose, first of all, I studied the feminist rape agenda and the ongoing debates related to the essential criterions of rape law of this agenda. From this point of view, I elaborate the concept of ?being a man? that feminist discourse establishes in rape analysis as a ?rapist?, and I examine, following the concept of ?hegemonic masculinity?, how ?being a man? as a gender is constructed. In the last part, in relation with the essential points of feminist rape analysis which have been determined in first part, I examine male rape and aim at showing that, among others, ?the hegemonic masculinity? itself can also be a victim. As a result of this process, the examinations show us that the masculinity discourse doubles the victimization of man by not allowing him to be a victim, and that man does not have the consciousness to realize that he is, indeed, just an another instrument of power relations because of men?s illusion of being hegemonic within the discourse of power. Man, like woman but not in the same way, is also a victim of power relations. At this point, the exclusive perspective of feminist discourse about masculinity does not help to make visible the man?s victimization and to get him consciousness about this victimization. In conclusion, I designate that the gap of masculinity in feminist theory, beside the ?rapist?, is a considerable lack in terms of an effective solution for the rape issue. At the end of this study, I assert that an approach to the rape issue exposing man?s victim status would be a more satisfactory intervention for feminist discourse. This approach can be achieved, in a more successful way, by making man becoming self-aware about himself regarding the exposure of their actual status in power relations rather than amending the laws.