Cinsel suç mağdurlarının sosyodemografik ve klinik özellikleri ile ruh sağlığını etkileyen etmenler
The clinical and sociodemographic features in sexual crime victims and its relatedness to mental health
- Tez No: 339810
- Danışmanlar: UZMAN FATİH ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Cinsel suç ve cinsel suç mağdurları, özellikle son dönemlerde ilgi odağı olmuştur. Bu çalışmada, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri Birimi Polikliniği'ne başvuran cinsel suç mağdurlarında bireysel, ailesel ve suça ait özelliklerin tanımlanması, ruh sağlığı bozulmuş ve bozulmamış gruplarda bireysel, ailesel ve suça ait özelliklerin ruh sağlığı üzerine etkisi olup olmadığının saptanması amaçlanmaktadır.Yöntem: Çalışmaya, hastanemizde 01.01.2009 ? 31.05.2011 tarihleri arasında Adli Psikiyatri Birimi Polikliniği'ne başvuran toplam 204 cinsel suç mağdurundan incelemeleri tamamlanarak haklarında rapor düzenlenen 110 olgu alınmıştır. Bu çalışma, geriye dönük dosya taraması şeklinde olup, tarafımızca oluşturulmuş sosyodemografik form kullanılmıştır. Bu formda, olguya ait sosyodemografik bilgiler, klinik özellikler, suça ait veriler değerlendirilmiştir. Rapora göre ruh sağlığı bozulanlar ve ruh sağlığı bozulmayanlar karşılaştırılarak ruh sağlığını etkileyen etmenler araştırılmıştır.Bulgular: Adli Psikiyatri Birimi Polikliniği'ne cinsel suç nedeniyle başvuran 103 kadın ve 7 erkek olgu, 21.85±8.56 yaşları arasında, çekirdek ailede yetişmiş (% 93.6), bekar (bekar, boşanmış, dul) (% 69.1), mesleği olmayan (% 52.7), çalışmayan (% 80.9) kişilerdir. Olgularla ilgili % 60.9' unun ruh sağlığının etkilendiği, % 39.1' inin ruh sağlığının etkilenmediği şeklinde rapor düzenlendiği görülmüştür. Saldırıdan sonra % 60.9 oranında mağdurun kendisi suç duyurusunda bulunmuştur. Mahkeme ya da savcılık evraklarında iddia edilen suç % 70.9 oranında tecavüz olarak tespit edilmiştir. Ruh sağlığı etkilenmiş olanlarda % 5.5 akut stres bozukluğu, % 29.1 posttravmatik stres bozukluğu, % 2.7 depresyon, % 2.7 anksiyete bozukluğu, % 8.2 anksiyeteli uyum bozukluğu, % 10 depresif mizaçlı uyum bozukluğu, % 0.9 kısa psikotik bozukluk, % 1.8 cinsel işlev bozukluğu ve distimik bozukluk olduğu görülmüştür. Saldırının olduğu yerin % 40 oranında yabancı ortam olduğu, mağdurun saldırgan ile tanışıklık oranın ise % 83.6 olduğu görülmüştür. Olguların % 21.8' inde saldırıdan önce cinsel taciz öyküsü bulunmaktaydı. Saldırı sonrası mağdurların % 12.7' sinde gebelik oluşmuştu. Saldırı esnasında fiziksel şiddet % 24.5' inde bulunmaktaydı. Mağdurların % 10' unda hafif derecede ve % 3.6' sında orta derecede olmak üzere mental retardasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: In the last years the attention to sexual crime as well as to sexual crime victims is increasing. This research was carried out in the department of forensic medicine of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery. The goal of the study was to examine the personal and familiar sociodemographic characteristics as well as the assault related features and their relation to mental health.Methodology: This research was carried out with 110 cases which were evaluated and reported, out of 204 sexual crime victims who were admitted to the forensic psychiatric outpatient clinic between 01.01.2009 ? 31.05.2011. This research is based on a retrospective evaluation of files and the sociodemographic questionnaire which was designed by the investigator. The sociodemographic charecteristics, clinical and crime spesific features were evaluated by this questionnaire. The features that affected the mental health were studied by comparing the cases where the mental health of the victim was affected or not according to the report.Findings: 103 female and 7 male sexual crime victims who were admitted to the department for forensic medicine were aging between 21.85±8.56, grew up within their family household (93.6 %), were single (single, divorced) (69.1 %), unemployed (80.9 %); with nonprofessional education (52.7 %). It was determined that the report was prepared for the victim?s mental health as affected in 60.9 % and as not affected in 39.1 %. The victim made the denunciation in 60.9 % of the cases after the sexual assault. According to the reports of the legal files in 70.9 % of the cases the crime to be claimed was rape. 5.5 % had acute stress disorder; 29.1 % posttraumatic stress disorder; 2.7 % depression, 2.7 % anxiety disorder, 8.2 % adjustment disorder with anxious features, 10 % adjustment disorder with depressive features, 0.9 % brief psychotic disorder, 1.8 % sexual dysfunction and dysthymia was determined at the victims whose mental health was affected. In 40 % of the cases a the assult took place in a foreign localization, and in 83.6 % of the cases the assailant was an acquaintance of the victim. In 21.8 % of the cases the victim had a prior history of sexual abuse. After the assault in 12.7 % there was evidence of pregnancy. In 24.5 % there was evidence of physical violence. 10 % of the victims had mild mental retardation and 3.6 % of the victims had moderate mental retardation.