Undoing the body: asexuality as a subversive means to rethink sexuality
Bedenin feshi: seksüeliteyi yeniden düşünmek için altüst edici bir imkan olarak aseksüelite
  1. Tez No: 322164
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞAH BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma linguistik, felsefi ve sosyal boyutlarıyla aseksüeliteyi incelemektedir. Cinsel özgürlük hareketlerinin uzun bir süredir gündemde olduğu göz önünde bulundurulursa, son yıllarda tartışılmaya başlanan aseksüelitenin gündeme gelişi oldukça geç olmuştur. Çalışma bu geç kalışa odaklanmakta ve seksüel bedenin aseksüel bedenin görünmezliği aracılığıyla kurgulanışını tartışmaktadır. Böylece aseksüelite, Aristoteles'in negatif potansiyel kavramı üzerinden yapmamanın özgürlüğünü tartışmaya açabilir. Bu yanıyla aseksüelite hem dile, hem felsefeye hem de sosyal hareketlere negativiteyi tekrar düşünme imkânı sağlar.
Özet (Çeviri)
This study examines asexuality with its linguistic, philosophical, and social aspects. If one takes into consideration that sexual freedom movements have come a long way until now, one could easily notice that the acknowledgement and the social, academic consideration of asexuality is recent and has therefore occurred quite late in time. This study focuses on this delayed acceptance, and aims to provide a discussion about the construction of the sexual body through the asexual body. In my view, asexuality, with regard to Aristotle?s concept of negative potentiality, could set up a new viewpoint on the freedom of not-doing. In this regard, asexuality offers to linguistic, philosophy and social movements a chance to rethink negativity.