Macroeconomic factors and the arbitrage pricing model for the Turkish stock market
Makroekonomik faktörlerin Türk hisse senedi piyasasında arbitraj fiyatlama modeli ile analizi
- Tez No: 322166
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma IMKB-30'da işlem gören hisse senedi getirilerini etkilediği düşünülen makroekonomik faktörlerin etkisini Arbitraj Fiyatlama Modelini kullanarak açıklamaya çalışmaktadır. Hisse senedi getirilerinin makroekonomik faktörlere karşı duyarlılığı ve getirilerdeki değişimi açıklama gücü, Ocak 1999- Aralık 2009 döneminde sürekli olarak IMKB-30'da işlem gören 13 firmanın aylık hisse senedi getirileri kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Hisse senedi getirilerini etkilediği düşünülen makroekonomik değişkenler olarak döviz kuru, kapasite kullanım oranı, hazine bonosu faiz oranı, IMKB-100 endeks getirisi, para arzı, sanayi üretim endeksi, GSYİH, altın fiyatları ve cari işlemler açığı kullanılmıştır. Bulgular sonucunda, IMKB-100 endeksindeki değişimin bu firmaların hisse senedi getirilerinde etkili tek faktör olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada oluşturulan model söz konusu 13 firmada çalışmıyor ise, muhtemelen IMKB?100 de yer alan firmalar içinde çalışmayacaktır. Bu nedenle çalışmada bir Arbitraj Fiyatlama Modeli oluşturulamamış, çalışma CAPM ile sınırlı kalmıştır. Böylece ileri araştırma çalışmaları için farklı bir makroekonomik değişkenler kümesi ve daha fazla hisse senedi getirisinin, daha uzun bir zaman periyodunda incelenmesi hisse senedi getirileri ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi daha net açıklayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide evidence on macroeconomic factors which are believed to affect stock returns of the companies listed in the ISE-30, using the Arbitrage Pricing Model. The sensitivity of stock returns to macroeconomic variables and explanatory power of these variables on stock returns were investigated employing the monthly stock returns of thirteen companies which were continuously traded within the ISE-30 index between January 1999 and December 2009. Factors expected to affect stock returns are assumed to be namely; the foreign exchange rates, capacity utilization ratios, Treasury bill yields, ISE-100 index return, money supply, industrial production, gross domestic product, gold prices and current account deficit. Findings suggest that the ISE-100 index return is the only variable that is effective on the stock returns of companies. So it would be claimed that as the model constructed in this study does not work for the sample of thirteen companies? returns, it probably would not be valid for the stock returns of ISE-100 listed companies as a whole. Thus, this study is reduced and bounded by the CAPM; it is no longer an Arbitrage Pricing Model. For further research studies, a different set of macroeconomic variables and longer time horizon on stock returns may be instructive in identifying a better relationship.