Varlık fiyatlama modelleri aracılığıyla dinamik portföy yönetimi
Dynamic portfolio management by using the asset pricing models
- Tez No: 52802
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LADİK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu çalışmada portföy yönetim sürecinin en önemli aşaması olarak değerlendirilebilecek fon tahsisi ve menkul kıymet seçiminde Sermaye Varlıklarını Fiyatlama Modeli (SVFM) ve Arbitraj Fiyatlama Teorisinin (AFT) dinamik olarak kullanımı ele alınmaktadır. Öncelikle, portföy yönetim süreci, risk-getiri değişimi ve çeşitlendirme gibi genel portföy yönetimi konuları açıklanmakta ve sözkonusu modeller tanıtılmaktadır. Daha sonra ise modellerin dinamik versiyonları türetilerek bunların Türk hisse senedi piyasasına ilişkin veriler kullanılarak tahmini yapılmakta ve elde edilen sonuçlara göre bu modellerin portföy yönetiminde nasıl kullanılabileceği konusunda öneriler geliştirilmektedir. Dinamik (veya şartlı) SVFM'nin tahmininde getirilerin varyans-kovaryans yapısının (dolayısıyla betaların) zaman içindeki değişiminin Genelleştirilmiş Otoregressiv Şartlı Heteroskedastisiti (GORŞH) süreci içinde gerçekleştiği varsayılmış ve tahmin yöntemi olarak En Çok Olabilirlik kullanılmıştır. Genel sanayi, tüketim malları, hizmetler, kamu hizmetleri ve üretimi ile fmansal kuruluşlar şirketlerini içeren 5 sektör indeksinin getirileri üzerinden yapılan hesaplamalar, her ne kadar getirilerin varyans-kovaryans yapısının (dolayısıyla betaların) zaman içinde önemli dalgalanmalara maruz kaldığını ve bu dalgalanmaların GORŞH süreci tarafından oldukça başarılı bir şekilde açıklanabildiğim gösterse de, getirilerdeki değişimin sadece genel sanayi sektörü için varyans ve kovaryans (dolayısıyla betalar) tarafından açıklanabildiğim ortaya koymuştur. Dinamik AFT ise sanayi üretimi, tüketici fiyatları, Hazine bonosu faizleri, para arzı, bütçe dengesi, döviz kurları ve cari işlemler dengesi olmak üzere 7 makroekonomik risk faktörü ve 54 hisse senedi getirişi kullanılarak tahmin edilmiştir. İlk aşamada risk faktörlerindeki değişmeler zaman serisi regresyon denklemleri aracılığıyla beklenen ve beklenmeyen kısımlara ayrılmış, ikinci aşamada bu beklenen ve beklenmeyen değişmeler yine zaman serisi regresyon denklemlerinde hisse senetlerinde gerçekleşen getirileri açıklamada kullanılarak her bir hisse senedi için duyarlılık katsayıları hesaplanmış, üçüncü aşamada ise hesaplanan duyarlılık katsayıları kesit regresyonu denklemlerinde beklenen getirileri açıklamada kullanılarak risk primleritahmin edilmiştir. Duyarlılık ve risk primi katsayılarında zaman içindeki değişim ise bir alt örnek döneminin zaman içinde kaydırılması ile oluşturulan 35 alt örnek döneminin her birinde tahminlerin tekrarlanması yoluyla ortaya konulmuştur. İlk ve üçüncü aşama tahminlerde Normal En Küçük Kareler, ikinci aşama tahminlerde ise Görünüşte İlişkisiz Regresyon Denklemleri Yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar duyarlılık ve risk primi katsayılarının hem istatistiki anlamlılık düzeylerinde hem de büyüklüklerinde zaman içinde önemli boyutlarda dalgalanmalar olduğunu göstermektedir. Bunun yamsıra duyarlılık ve risk primi katsayılarının tahmin edildiği denklemlerin açıklama güçlerinde alt örnek dönemlerinin ortalarında hissedilir bir artış gözlenmekte ve bu artış dönemlerinde sözkonusu denklemlerin açıklama güçleri (R2) %50'lere kadar ulaşmaktadır. Birçok dönemde birçok makroekonomik risk faktörüne ilişkin beklenen değişmelerin duyarlılık katsayılarının ve bu katsayıların risk primlerinin istatistiki olarak anlamlı bulunması Türk hisse senedi piyasasının bilgisel olarak etkin olmadığı ve beklenen değişmelere dayalı olarak oluşturulacak dinamik portföy yönetimi stratejilerinin başarılı sonuçlar verebileceği izlenimini uyandırmaktadır. Ancak beklenen değişmelere ilişkin katsayıların bir kısmının istatistiki anlamlılık düzeylerinin ve büyüklüklerinin çok ani dalgalanmalara maruz kalması, uzun vadeli yatırım stratejilerinin başarı şansını önemli ölçüde engelleyebilecek niteliktedir. SVFM ve AFT'nin dinamik tahmin sonuçları her iki modelin de portföy yönetimine önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak modellerin kullanımında parametrelerin zaman içindeki değişimlerinin yanısıra, SVFM için hisse senetleri gruplarında modelin fiyatlama öngörüsünün geçerliliğinin, AFT için de risk faktörleriyle ilgili katsayıların istatistiki anlamlılık düzeyleri ve büyüklüklerindeki dalgalanmaların boyutlarının başarı şansını belirleyen önemli unsurlar olarak dikkate alınması gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study examines the use of the conditional Capital Asset Pricing Model (CAPM) and the intertemporal Arbitrage Pricing Theory (APT) in the asset allocation stage of the portfolio management process. Firstly, general topics on portfolio management such as the portfolio management process, the risk-return trade-off, the diversification are given. Secondly, the above-mentioned models are introduced. And lastly the dynamic versions of the models are driven, and applied to the Turkish stock market to develop suggestions about their usage in dynamic portfolio management. The changes through time in the variance-covariance structure hence the betas of stock returns in the conditional CAPM are assumed to follow a Generalised Autoregressive Conditional Heteroscedastisity (GARCH) process, and the Maximum Likelihood Method is employed to estimate the model parameters simultaneously. The estimation results of the model on five sector indices namely general industrials, consumer goods, services, utilities and financials, show that the variance-covariance structure hence the betas of stock returns considerably fluctuate through time, and this time variability can be explained very successfully by the GARCH process. However, the significant relation between the changes in stock returns and the changes in variance-covariances hence the betas is only found for the general industrials index. The intertemporal APT is estimated by using returns on 54 stocks and seven observable macroeconomic risk factors which are industrial production, consumer prices, the Treasury bill interest rates, money supply, budget balance, exchange rates and current account balance. At first, the changes in macroeconomic risk factors are partitioned into expected and unexpected components by time series regression equations. In the second step, these innovated expected and unexpected changes are plugged into again the time series stock returns equations as explanatory variables to calculate the sensitivity coefficients. In the third and last step, the calculated sensitivity coefficients are used as explanatory variables in the equations of the expected stock returns to estimate the risk premiums. The time variability in the sensitivity and risk premium coefficients are exhibited by moving a sub-sample period through time and estimating the model for 35 different sub-sample periods. In the first and third steps theIV Ordinary Least Squares, and in the second step the Seemingly Unrelated Regressions Equations method is employed to estimate the model. As in the conditional CAPM, the results of the intertemporal APT show that both the significance levels and the magnitudes of the sensitivity and the risk premium coefficients substantially fluctuate through time. Furthermore, a noticeable increase is observed in the explanatory powers of the sensitivity and the risk premium equations around the middle of the sub-sample periods, resulting in over 50% R2 s. In many sub- sample periods the sensitivity and the risk premium coefficients of the expected changes of many macroeconomic risk factors are found statistically significant. This implies that the Turkish stock market is not efficient, and therefore the dynamic portfolio management strategies which are based on the expected changes of the macroeconomic risk factors may be successful. Besides, it should be noted that the dramatic fluctuations either in the significance levels or in the magnitudes of the coefficients of the expected changes of some macroeconomic risk factors may restrict the success of the long term investment strategies to a great extent. The estimation results of the conditional CAPM and the intertemporal APT suggest that both models can make a substantial contribution to the asset allocation or security selection stage of portfolio management. However, when using the models, in addition to the time variability in the parameters of the models, for the CAPM the validity of the pricing stipulation of the model for stock groups, and for the APT the extent of the fluctuations in the significance levels and the magnitudes of the sensitivity and the risk premium coefficients of the macroeconomic risk factors should be taken into account as the crucial factors that determine the success of the investment strategies.