The effectiveness of cognitive-behavioral group psycho-education in the treatment of obesity
Obezite tedavisinde bilişsel-davranışçı grup psikoeğitiminin etkinlik çalışması
- Tez No: 322169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KÜEY, DOÇ. HALE BOLAK BORATAV, DOÇ. MİNE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Obezite yaygınlığı giderek artan bir halk sağlığı sorunudur ve tedavisinin önemli bir parçası olan psikolojik müdahalelerde hem ekonomik hem de etkinliği kanıtlanmış yöntemler gereklidir. Araştırmanın hedefi, obezite tedavisinde bilişsel?davranışçı psikoeğitimin kilo kaybı, genel psikopatoloji, benlik saygısı ve beden algısına olan etkisini ölçmektir. Araştırmada kilo kaybını değerlendirmek için Beden Kitli İndexi (BKİ), psikolojik parametreler için SCL-90, Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri ve Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Endokrinoloji Kliniği'ne ilk kez başvuran obezite tanısı konmuş kişiler psiko-eğitime yönlendirilmiştir. Örneklem grubu 29 kişiden oluşmaktadır, psikoeğitim grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. 14 katılımcıdan oluşan psikoeğitim grubu 8 hafta boyunca 2 saat süren psiko-eğitime katılmıştır ve diyetisyen tarafından yazılan yeme planını uygulamaları beklenmiştir. Kontrol grubundan sadece yeme planı verilmiştir. Tüm katılımcılar 8 haftanın başında ve sonunda ölçekleri doldurmuştur. Hipotezler, tekrarlayan ölçümlerde ANOVA ile test edilmiştir. Psiko-eğitim grubununda BKİ ve genel psikopatolojide anlamlı derecede düşüş gözlemlenirken, kontrol grubunda hiçbir ölçekte fark görülmemiştir. Katılımcıların sözel geribildirimleri psiko-eğitimin etkisini anlamak ve geliştirmek adına önemli bilgiler teşkil etmektedir. Obezite tedavisinde uzun dönemli davranış değişikliği ve kilo kaybına destek olan tedavi etkenlerinin araştırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a pervasive public health problem and cost-effective treatment modalities are needed. In this study, the aim is to evaluate the effects of cognitive behavioral psycho-education on weight loss and on general psychopathology, self-esteem and body image. Weight loss is operationalized through BMI and the psychological parameters through SCL-90, Rosenberg Self-Esteem Scale and Body Image Inventory. The patients from the Endocrinology Clinics in the Cerrahpaşa and Şişli Etfal Hospitals were referred to psycho-education. The sample consisted of 29 people and there were 2 groups. While the 14 participants in the intervention group attended weekly psycho-education meetings for 2 months and got a food plan, the participants in the control group only got a food plan. At the beginning and at the end of eight weeks all participants filled out the inventories and got weighted. Repeated measures ANOVA is used for testing the hypotheses. The BMI loss and the decrease in the general psychopathology were found to be significant in the intervention group, while there were no changes observed in the control group. The verbal feedback of participants offered valuable information to moderate the psycho-education. Further research is needed to investigate the effect of the variables that moderate the treatment success in different segments of society.