Managing foreign exchange risk with derivatives and implementation of corporate hedging for the SME's in Turkey
Türev ürünlerle döviz riski yönetimi ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde kurumsal korunma yöntemlerinin uygulanması
  1. Tez No: 322170
  2. Yazar: ÇAĞRI MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN KURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, öncelikle risk, risk yönetimi, kur riski, kur riskinden korunurken teoride ve pratikte en çok bilinen ve kullanılan türev ürün çeşitleri ve stratejileri açıklanmıştır.Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de işletmelerin büyük çoğunluğunu kobi'ler oluşturmaktadır. Ancak risk yönetimi ve türev ürünlerin kullanımı konusunda hacimleri ile doğru orantılı etkiye sahip değillerdir. Bu çalışmanın amacı, kobi'lere, risk yönetimi ve türev ürünlere yönelik bakış açısı kazandırmak ve kur riskinin yönetilebilir olduğunu göstermektir.Uygulamada, risk yönetimi anlamında; ihracat yapan bir firmanın kur riskine maruz portföyü ele alınarak Value at Risk'i hesaplanmıştır. Value at Risk, işletmenin elinde bulundurduğu portföyün taşıdığı risk karşısında en az ne kadar sermaye bulundurması gerektiğini gösterir. Hesaplanan değerin, portföy değerine bölünmesiyle elde edilen oran firma için karar aldırıcı bir göstergedir. Bu çalışmada Value at Risk, Parametric VAR yöntemiyle hesaplanmıştır.İşletmenin maruz kaldığı kur riskine yönelik uygulamada; Futures, options türev ürünleri ve zero cost collar opsiyon stratejisi ile yapılan hedging işlemi vade, kur, alınan pozisyon stratejisi, volatilite ve prim bazında irdelenmiştir. Türev ürünlerle korunmanın anlamı kar elde etmek değil, potansiyel zararın sigortalanmasıdır. Bu bakış açısıyla, options ve zero cost collar ürünlerinin temel mantığını ve korunmanın maliyetini oluşturan primlerle, sınırsız zararın önüne geçilmiştir. Her ürünün kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak portföye uygulanan üç ürün arasında kobiler için en makul olanın bir opsiyon stratejisi olan zero cost collar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; risk, risk management, exchange risk, derivative types that are known and used in practice and theory while hedging and their strategies are explained.As all around the world, in Turkey Sme?s make up the most of the enterprises. However they are not in the direct proportion effect to their volumes regarding risk management and use of derivatives. The goal of this study is to bring in perspective for Sme?s in regards of risk management and derivatives and show them that the exchange risk is manageable.In practice, in risk management sense value-at-risk of an export company has been calculated by approaching the portfolio of it that has been exposed to an exchange risk. Value-at-risk shows how much capital at least an enterprise should have against the risk its the porfolio has. The ratio that is obtained by calculated value being divided into portfolio value is an indicator which enables you to make a decision. In this study value-at-risk has been calculated by Parametric VAR method.Protection with derivatives does not mean gaining profit but insuring the potential loss. With this perspective, with the premiums that make up the basic logic of options and zero cost collar products limitless loss has been prevented. Each product has both advantages and disadvantages. However it has been concluded that zero cost collar is the most reasonable one for the smes amongst the three methods that are applied.