The relationship between exposure to violence, acceptance of violence and engagement in violence: A study of Turkish adolescence
Şiddete maruz kalma, şiddeti kabullenme ve şiddet uygulama arasındaki ilişki: Türk ergenleriyle bir çalışma
- Tez No: 322177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bugünün dünyasında şiddet, her bireyin üzerinde olumsuz etkiler bırakan bir halk sağlığı sorunudur. Bunun yanı sıra, ergenlik dönemi bireylerin şiddeti de içeren farklı riskli davranışlara yatkın olduğu kritik bir dönemdir. Bu çalışmada Türk ergenlerinin, mağdur ve uygulayıcı olarak, şiddet deneyimleri ve şiddete yönelik algıları incelenmiştir. Şiddete maruz kalma şiddetin kurbanı olarak direkt maruz kalmayı ve şiddete tanık olarak dolaylı maruz kalmayı içermektedir. Sözel, fiziksel, cinsel ve ilişkisel olmak üzere dört farklı şiddet türü üzerinde çalışılmıştır. Çalışmaya 1023 8. ve 9. sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, şiddete maruz kalma, şiddeti kabullenme ve şiddet uygulama anketleri öğrenciler tarafından sınıf ortamında doldurulmuştur. Araştırmanın sonuçları şiddete maruz kalma, şiddeti kabullenme ve şiddet davranışları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Farklı şiddet türleri bakımından incelendiğinde; erkeklerin sözel ve fiziksel, kadınların ise cinsel şiddete daha sık maruz kaldığı görülmüştür. Beklentilerin aksine, erkekler direkt ilişkisel şiddete kadınlardan daha sık maruz kalırken, dolaylı ilişkisel şiddete maruz kalma açısından cinsiyetler arasında bir fark bulunamamıştır. Bunun yanı sıra, erkeklerin her türlü şiddeti kadınlara göre daha kabul edilebilir algıladığı ve daha sık şiddet uyguladığı bulunmuştur. Bu çalışmada demografik özelliklerin şiddet algısı ve şiddet yaşantılarıyla ilişkisi de incelenmiştir. Son olarak, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence is a public health problem that has adverse effects on every single individual in today?s world. On the other hand, adolescence is a crucial period in lifespan in which individuals become vulnerable to different kinds of risky behaviors including violence. In this study, the violence experiences of Turkish adolescents, as the victim and as the perpetrator, and their attitudes towards violence were investigated. Exposure to violence includes direct exposure by being the victim of violence and indirect exposure by witnessing violence. Four different types of violence; verbal, physical, sexual and relational, were studied. 1023 8th and 9th grade students participated to the study. The demographic information form, exposure to violence, acceptance of violence and engagement in violence questionnaires, which were developed by the researcher, were filled in a classroom setting by the students. The results of the study showed that there is a significant relationship between exposure to violence, acceptance of violence and violent behaviors. In terms of different types of aggression, it was found that for males; exposure to verbal and physical, for girls; exposure to sexual violence was more frequent. Contrary to expectations, while males were more frequently exposed to direct relational aggression, there was no significant difference between genders in terms of indirect exposure to relational aggression. On the other hand, males found to have a higher acceptance for all kinds of violence and they engage in violence more frequently compared to females. The relation between demographic characteristics and violence perceptions and experiences was also investigated. Finally, the limitations of the study and implications for further research were emphasized.