The psychological profiles of ex-prisoner torture survivors who served in Diyarbakır Prison between the years of 1980-1984
1980-1984 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde bulunmuş eski mahkum işkence mağdurlarının psikolojik profilleri
- Tez No: 322178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma 1980-1984 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde bulunmuş eski mahkum işkence mağdurlarının psikolojik profillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Diyarbakır Cezaevi Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu tarafından gerçekleştirilmiş 30 mülakat, içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Travma sonrası stres bozukluğu semptomlarının tek tek incelenmesinin yanı sıra katılımcılar tarafından belirtilen tüm psikolojik sorunlar kategoriler altında toplanmıştır. Buna göre önemli bir çoğunluğun, yoğun işkencelere maruz kaldıkları bu dönemin üzerinden yaklaşık 30 yıl geçmiş olmasına ve sistematik bir semptom sorgulaması yapılmamış olmasına rağmen, bir çok travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) semptomlarını gösterdiği görülmüştür. Katılımcıların bir kısmının eşik-altı düzeyde TSSB tanısı alabileceği de bulunmuştur. Bununla beraber katılımcılar yüksek oranda somatik şikayet de belirtmiştir. Hapishaneden çıktıktan sonra yaşanılan psikolojik ve ilişkisel problemler, hapishanedeyken yaşanılan psikolojik problemler, içinde bulundukları olumsuz duygu durum, ve hafıza problemleri katılımcılar tarafından belirtilen diğer psikolojik yakınmaları oluşturmaktadır. Bir çok katılımcınınsa yaşadıkları travmatik deneyimleri anlatırken birinci tekil şahıs kullanmaktan kaçındığı, bunun yerine birinci ya da ikinci çoğul şahsı tercih ettiği gözlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, travma literatürü bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the psychological profiles of torture survivors who served in Diyarbakır Prison between the years of 1980 and 1984. For this purpose, 30 interviews that have been done by the members of the Truth and Justice Commission for Diyarbakır Prison (1980-1984) were analyzed through the method of content analysis. As well as post traumatic symptoms, all psychological problems that were depicted by participants were categorized and revealed. Even in the absence of a systematic symptom interrogation it was observed that the majority of torture survivors suffer from post traumatic stress disorder (PTSD) symptoms although it has been 30 years since they were released from prison where they were severely exposed to torture. It was also found that participants could be diagnosed with subtreshold PTSD. In addition, participants also reported somatic symptoms on highest degree. Psychological and relational problems that occurred upon release, psychological problems that have been experienced through the course of imprisonment, current negative mood, and memory problems represent other psychological complaints that were reported by participants. On the other hand, it was observed that the majority of participants avoided from using first-person singular pronoun and preferred to use first or second person plural forms as they depicted their traumatic experiences. The results of this study are discussed through trauma literature.