Eğitim fakültesi öğrencilerinin İngilizceye yönelik tutum, ingilizce kaygısı ve öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Research on the attitudes towards english, english anxiety and self-efficacy levels of students of faculty of education
- Tez No: 322202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan eğitim fakültesi öğrencilerinin İngilizce'ye yönelik tutumlarının, İngilizce ders kaygısı düzeylerinin ve öz yeterlik algılarının çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. 2010-2011 eğitim yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 420 öğrenciden elde edilen veriler bu araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin kişisel özelliklerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. İngilizceye yönelik tutumları belirlemek amacıyla ?İngilizceye Yönelik Tutum Ölçeği? uygulanmıştır. Öğrencilerin İngilizce dersi kaygı düzeylerini tespit etmek amacıyla ?İngilizce Ders Kaygısı Ölçeği? kullanılmıştır. Öğrencilerin öz yeterlik algılarını tespit etmek için ?Genel Öz Yeterlik Ölçeği? uygulanmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırmada hata payı .05 olarak kabul edilmiştir. Öğrencilerin yaşlarına, anne ve baba eğitim düzeylerine, aylık gelir düzeylerine ve kardeş sayılarına göre İngilizceye yönelik tutum, İngilizce kaygısı ve öz yeterlik algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Öğrencilerin cinsiyetleri, mezun oldukları ortaöğretim kurumlarının türü ve öğrenim görmekte oldukları programa göre İngilizceye yönelik tutum, İngilizce kaygısı ve öz yeterlik algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to reveal if there are any differences in terms of various variables among the attitudes towards English, the level of English class anxiety and self-efficacy perceptions of students at Zonguldak Karaelmas University Faculty of Education. In the research the data which was gathered from 420 students studying Zonguldak Karaelmas University Education Faculty in 2010- 2011 education year was included in this research. In the research Personal Information form developed by the researcher was conducted to identify personal characteristics of students. ?Attitude Towards English Questionnaire? was applied to identify the attitudes towards English. ?English Class Anxiety Questionnaire? was used to identify the level of students? English class anxiety and ?General Self-Efficacy Questionnaire? was applied to identify the perceptions of students? self-efficacy. In the analysis of data Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests from non-parametric statistic methods were used. In the research the significance level was accepted .05. There are not any significant differences in the attitudes towards English, English class anxiety and self-efficacy perceptions in terms of the ages of students, the education level of their parents, monthly income level and the number of siblings. There are statistically significant differences in the attitudes towards English, English class anxiety and self-efficacy perceptions in terms of the gender of the students and the type of the graduated high school and the department being attended.