Bilgi ve enformasyon teknolojilerinin yönetim muhasebesine etkileri
The effects of information technology on management accounting
  1. Tez No: 322203
  2. Yazar: ZEKAİ EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojik gelişmeler hayatın her alanında olduğu gibi yönetim muhasebesi üzerinde de bir takım değişikliklere neden olmuştur. Yönetim muhasebesi bu gelişmelerden dolaylı ve direkt olarak etkilenmiştir. Bütünleşik bilgi sistemleri, gelişmiş analiz araçları, karar destek sistemleri, raporlama araçları gibi gelişmeler yönetim muhasebesi uygulamaları ve yönetim muhasebecileri üzerinde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu değişikliklerin sonucunda işletmelerde yönetim muhasebesinden beklenen görevler değişmiştir. Çalışmada, yönetim muhasebesindeki değişikliğe neden olan teknolojilerin gelişmelerin neler oduğu ve bu değişimlerin ne ölçüde bir etki yarattığı incelenmiştir. Yönetim muhasebesi uygulamalarında ve yönetim muhasebecileri üzerindeki etkiler teorik olarak incelendikten sonra anket yöntemi kullanılarak saha çalışması yapılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren demir çelik üreticisi işletmelerde çalışan yönetim muhasebecileri üzerinde yapılan anket ile bu değişimler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all aspects of life technological developments caused some changes in management accounting too, it had both -directly and indirectly- been affected by these developments. Developments as integrated information systems, advanced analysis equipments, decision support systems and reporting equipments have caused considerable changes on management accounting applications and management accountants. As a result of above changes duties and objectives of management accounting in companies have also changed. This article studied on technological developments which caused changes on management accounting and size of these changes' effects. After theoretical studies had been made on management accounting and management accounting applications, field work had also been made using questionnaire method. Above mentioned changes had been determined by applying questionnaires on the management accountants working in iron and steel producer companies in Turkey