İşletmelerde çevresel maliyetlerin belirlenmesi, muhasebeleştirilmesi ve raporlanması: Bir süt endüstrisi işletmesinde örnek uygulama
Determining, accounting and reporting of the environmental costs in businesses: A sample application in the dairy industry
  1. Tez No: 322224
  2. Yazar: NESLİHAN TANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde çevre sorunlarının artması ile birlikte işletmeler varlıklarını devam ettirebilmek için sürdürülebilirliğe daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Sürdürülebilirlik konusunu dikkate alan işletmeler sosyal sorumlulukları gereği çevreyi korumak için birtakım önlemler almaya başlamışlardır. Çevre için yapılan giderler çevresel maliyet kavramını oluşturmuş ve çevresel maliyetlerin dikkate alınması için geleneksel muhasebe sisteminden uzaklaşıp çevre muhasebesi sisteminin kurulmasını ve uygulanmasını gerektirmiştir.Çevre muhasebesi, ?sürdürülebilir kalkınma? ve ?sosyal sorumluluk? kavramları itibariyle işletmelerin çevreyle ilgili mali nitelikli olayların muhasebe bilgi sistemlerinde gösterilmesidir. Bu çalışma, sanayi sektöründe faaliyet gösteren süt ürünleri işletmesinin çevresel maliyetleri belirlenip çevresel maliyetlerin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda gösterilmesi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Businesses, today, along with the increasing in environmental problems, have started to give more importance to their sustainability in order to maintain their existence. Businesses, which regard this sustainability as serious issues as a part of their social accountability, have begun to take some precautions to protect the environment. The expense of what is done for the sake of the environment has formed the concept of ?environmental cost?, and has required forming and applying the environmental accounting system by diverging from traditional accounting so as to take account of environmental costs.Environmental accounting, as the concepts of ?sustainable progress? and ?social accountability?, is the process of accounting environmental costs and presenting them in financial tables. This study aims to determine environmental cost of a dairy product business, to account its environmental costs, and to present them in financial tables.