50 No'lu Antakya Şer'iyye sicili (H.1316-1318 / M.1898-1901
Number 50 Antioch Ser'iyye register
- Tez No: 322231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Şer'iyye sicilleri, ait oldukları bölgenin, idari, iktisadi, askerî, siyasi ve kültürel hayatı açısından bilgi veren birinci elden kaynaklardır. Dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin herhangi bir bölgesinin tarihinin yazılmasında bu siciller önemli bir yer tutmaktadır.Bu çalışmanın amacı, 50 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesini yaparak, elde edilen veriler doğrultusunda Antakya'nın idari yapısı, hukuki, iktisadi, sosyal ve kültürel yaşamı hakkında değerlendirmeler yapmaktır. 137 sahifede mevcut 256 belgeden müteşekkil olan bu defterden elde ettiğimiz bilgiler sadece Antakya'nın değil aynı zamanda Osmanlı tarihinin bir kısmının aydınlatılmasına da katkı sağlamış olacaktır.Hazırlamış olduğumuz bu çalışmayı dört bölümde ele aldık. Birinci bölümde; şer'iyye sicillerinin önemi ve genel özellikleri hakkında bilgiler verdik.İkinci bölümde; 50 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili'nin genel özellikleri ve defterdeki belgelerin kısa özetleri ile bu belgelerin muhtevalarına göre tasnifi tablo şeklinde düzenlenmiştir.Üçüncü bölümde; sicilin transkripsiyon metnine yer verilmiştir.Dördüncü bölümde; Antakya'nın idari, ekonomik ve sosyal yaşamı incelenmiştir. Belgelerde adı geçen mahalle, köy gibi birimler; kullanılan eşyalar, meslek gurupları, ailelere göre eş ve çocuk sayısı vs. bilgiler tasnif edilerek tablo halinde gösterilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Antakya, Şer'iyye Sicili, Tereke, Kaza, Köy.
Özet (Çeviri)
Ser?iyye registers are the first hand sources which inform us in terms of the administrational, economic, military, political and cultural life of the district to which they belong. Therefore, these registers occupy an important place in the historiography of any district of the Ottoman Empire.The aim of this study is firstly to transcribe and evaluate Number 50 Antioch Ser?iyye register and then to make assessments on administrational and judicial construction of Antioch and also the economic, social and cultural life of it by means of datas we obtained. The datas, which we obtained from this register consisting of 137 pages and 256 documents, will contribute to enlighten not only the history of Antioch but also some of the history of the Ottoman Empire.We handled this study in four chapters. In the first chapter, we gave information about the importance and general characteristics of ser?iyye registers.In the second chapter, after giving the general characteristics of Number 50 Antioch Ser?iyye register and giving short summaries of the documents in the register, the classifications of these documents were arranged in the shape of chart according to their contents.In the third chapter, the transcriptional text of the register was taken part.In the fourth chapter, administrational, economic and social life of Antioch were examined. The units such as district and village, used objects, occupational groups, spouse and child numbers according to families etc. Mentioned in the documents were classified and shown in the form of chart.KEY WORDS: Antioch, Ser?iyye Register, Estate, County, Village.