Öğretmen adaylarının görüşlerine göre uygulama öğretmenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the practice teachers according to the views of preservice teachers
- Tez No: 322234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEZBAN KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmayla; uygulama öğretmenlerinin sınıf içi öğretmen davranışlarını temele alan ?Öğrenme öğretme süreci yönetimi yeterlik alanı? ile ?Adaylara rehberlik yapma konusundaki? yeterliklerinin öğretmen adayları tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama türünde betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada ayrıca, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Görüşme yoluyla toplanan bilgiler ise içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmanın evrenini Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesinin bünyesinde yer alan İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı, Türkçe Eğitimi, İngilizce Eğitimi ve Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Öğretmenliği Bölümü programlarının son sınıfında öğrenim gören 375 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçilmemiş, evrenin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, T testi analizleri kullanılmıştır. Görüşme yoluyla toplanan bilgiler ise içerik analiziyle çözümlenmiştir. Uygulama öğretmenlerinin ?Öğrenme Öğretme Sürecini Yönetme? ve ?Adaylara Rehberlik Yapma? görev alanlarındaki yeterliklerinden aldıkları puanların ortalamaları arasında, onları değerlendiren öğretmen adaylarının cinsiyetlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Uygulama öğretmenlerinin ?Öğrenme Öğretme Sürecini Yönetme? görev alanındaki yeterliklerinden aldıkları puanların ortalamalarında İlköğretim Bölümü ve diğer bölümlerde okuyan (Türkçe Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi ve Güzel Sanatlar Eğitimi) öğretmen adayları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken, ?Adaylara Rehberlik Yapma? görev alanlarındaki yeterliklerinden aldıkları puanların ortalamaları incelendiğinde diğer bölümlerde okuyan (Türkçe Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi ve Güzel Sanatlar Eğitimi) öğretmen adaylarının lehine anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Adayların büyük bir kısmı, ?okullarda uygulama? çalışmaları sırasında uygulama öğretmenlerini kendilerine rehberlik yapma konusunda çok istekli bulmadıklarını ifade etmişler ve okullarda uygulama çalışmalarının arttırılmasını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed that the preservice teachers evaluate the efficiencies of the application teachers on ?Guiding the preservice teachers? and ?The field of efficiency in management of the teaching-learning process? based on the teacher behaviours in the classroom. The research is a descriptive study of the relational survey type. Also in this research, the case study from the qualitative research designs has been used. As for the information gathered by interviewing, it has been analysed with the content analysis. The sample of the research is constituted by 375 preservice teachers of the final year students in the departments of Primary School Teaching, Turkish Language Teaching, English Language Teaching and Fine Arts Education in Faculty of Education of Mustafa Kemal University. A sample hasn?t been chosen in the research, it is tried to reach all the universe. In the analysis of the data collected from the scale, the arithmetic average, standard deviation, T test analyses have been made. As for the information gathered by interviewing, it has been analysed with the content analysis. A significant statistical difference due to the genders of the preservice teachers evaluating the application teachers coludn?t have been found between the averages they get on the efficiencies in the task fields of ?the management of the teaching-learning process? and ?guiding the preservice teachers?. While a significant statistical difference couldn?t have been found in the averages of the points that the application teachers get on their efficiencies in the task field of ?Management of the Teaching-Learning Process? between the preservice teachers studying in the Department of Primary Education and other departments (Turkish Language Teaching, Foreign Languages Teaching and Fine Arts Education), it was found that there is a significant difference in favour of the preservice teachers studying in other departments (Turkish Language Teaching, Foreign Languages Teaching and Fine Arts Education) when the averages of the points they get on their efficiencies in the task field of ?Guiding the Preservice Teachers? were examined. Most of the preservice teachers stated that they found the application teachers not so willing to guide them during the studies of ?Application in Schools? and suggested that the studies of application in schools be improved.