Konaklama işletmelerinde çalışan muhasebe elemanlarının iş tatmin düzeylerinin araştırılması ve Hatay ilinde bir uygulama
Searching about the satisfaction levels of accounting staff members who work in accommodation companies and a practice in Hatay
  1. Tez No: 322233
  2. Yazar: ERAY TURPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hatay ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde görev yapan muhasebe meslek mensuplarının iş tatmin düzeylerini belirlemektir. Bu amaca yönelik araştırma evreni olarak seçilen Hatay ilinde, konaklama işletmesinde çalışan muhasebe meslek mensuplarının iş tatminlerine yönelik değerlendirmeleri alınmıştır. Veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin toplanması amacıyla, çalışanların iş tatmin düzeylerinin tespitine yönelik 20 sorudan oluşan Minnesota İş Tatmin ölçeğinin anket formundan yararlanılmıştır. Beş ölçekli likert yöntemine göre hazırlanmış anket formuyla elde edilen veriler SPSS 16.0 programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımı, parametrik olup olmadığını ölçmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov Testi, bağımsız ikili örneklemler için Mann-Whitney U Testi ve ikiden fazla bağımsız örneklemler için Kruskall-Wallis H testi analiz teknikleriyle çözümlenmiştir. Anlamlılık değeri 0.05 olarak alınmıştır.Araştırma sonunda, konaklama işletmelerinde çalışan muhasebe meslek mensuplarının iş tatminine ilişkin görüşlerinin bazı değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca konaklama işletmelerinde çalışan muhasebe meslek mensuplarının iş tatminlerini düşüren problemler belirlenip, bu problemleri çözmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to determine the job satisfaction level of accounting profession members working at accommodations operations in Hatay. In Hatay, chosen as the place to conduct the study, accounting profession members? evaluation of job satisfaction level was investigated. The data was collected by surveys. As a data collection tool, Minnesota Job Satisfaction Questionnaire that consists of 20 questions was used to determine the participants? job satisfaction level. The data collected by a five point Likert Scale Questionnaire was analyzed by using SPSS 16.0 program. The data was analyzed by frequencies and descriptive statistics, by Kolmogorov-Smirnov Test to measure parametric quantity, by Mann-Whitney U Test for IndependentBinaryExemplificationsand by Kruskall-Wallis H Test for Multilateral Independent Exemplifications. The significance level was found 0.05.It was explored that the accounting profession members? opinions about job satisfaction showed significant differences with regard to some variables. The problems that decrease the accounting profession members? job satisfaction level were determined andfurther suggestions were made to overcome those problems.