Hatay'dan Suudi Arabistan'a olan göçler: Samandağ ilçesi örneği
The migration from Hatay, to of Saudi Arabia: Samandag town example
- Tez No: 322241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, işgücünün Samandağ ilçesinden, Suudi Arabistan'a doğru olan göçü değerlendirilmiştir. Ayrıca ele alınan konuda, Türkiye'deki işgücü potansiyeli içerisinde Suudi Arabistan'a en fazla miktarda işgücü temini sağlayan yerlerden birisi olan Samandağ ilçesi ele alınmıştır.Çalışmanın içeriği dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Birincikısımda öncelikle göç kavramlarına değinilmiş olup, bu kapsamda kuramsal çerçeve ortaya konulmuş, göçün türleri ve nedenleri, kuramları ve tarihsel süreci hakkında genel bilgiler verilerek göç ile ilgili değerlendirilmeler yapılmıştır. İkinci kısımda çalışmanın mekansal boyutunu oluşturan Samandağ'ın genel coğrafi özellikleri ele alınmıştır. Bölgenin nüfus özellikleri, ekonomik yapısı gibi konulara değinilerek, bu sahadan göçe neden olabilecek etkenler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu sayede, daha sonraki bölüm içeriklerinin daha kolay kavranabilmesi bakımından, bir altyapı oluşturulması hedeflenmiştir. Üçüncü kısımda Suudi Arabistan'ın coğrafi özellikleri (ekonomik yapı, nüfus özellikleri vb.) hakkında genel bilgiler verilmiş olup, bu bakımdan göç edilen sahanın tanıtılması ve konu ile ilgili birtakım değerlendirmeler yapılabilmesi bakımından analizler yapılması açısından konuya daha kapsamlı bir bakış sağlanmaya çalışılmıştır. Dördüncü kısımda anket sonuçlarına göre Samandağ ilçesinden Suudi Arabistan'a olan göçlerin coğrafi özellikleri değerlendirilmiş olup, bu anket sonuçlarının ortaya çıkardığı sonuçlar irdelenmiştir. Türk işgücünün Hatay'daki organizasyonu ve olgunlaşma aşamaları, Suudi Arabistan'daki durumu ve organizasyonu ve dağılışı değerlendirilerek, göçün bu bakımdan mekansal yapıyı şekillendirmesi ve sosyo-ekonomik yapının seyrini etkilemesi bakımından duruma bir perspektif konulmaya çalışılmıştır. Beşinci kısımda Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerine doğru olan işgücü göçünün, 1958 yılı itibariyle Batı Avrupa'ya doğru olan göçler ile benzerlik ve farklılıkları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son kısımda ise, sorunlar ve öneriler kapsamında işgücü göçü temini sağlayan Samandağ ilçesinin işgücü potansiyeli ve bu işgücünün sorunlarına ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerinde birtakım fikirler oluşturulmuştur.ANAHTAR KELİMELER : Göç, Uluslararası göçler, Samandağ, Suudi Arabistan.
Özet (Çeviri)
In this study, Samandağ workforce, Saudi Arabia, the migration was evaluated correctly. Also discussed topic in Turkey, Saudi Arabia, the maximum amount of potential labor supply of labor is one of the places that are discussed in Samandağ. The content of the study were assessed under four main headings. The first section primarily addresses the concepts of migration; the theoretical framework introduced in this context. The types and causes of migration; providing general information about the theories and the historical process of migration. The second part covers the general geographical features of the area of the study which is Samandağ. Population characteristics of the region, referring to issues such as economic stucture, that relate to migration factors. In this way, the next chapter, in terms of content and the aimes to build an infrastructure is more easily grasped. Saudi Arabia is covered in the third part; the geographical features (economic structure, population characteristics, etc..) General information about these and aspects of the field of migration together with the introduction of a number of topics related to the analysis, terms of evaluations and in terms of a more comprehensive overview of the subject have been made. The fourth part covers the results of a survey in Saudi Arabia and in Samandağ the geographical features of the migration have also been evaluated. The results revealed by this survey are discussed. Labor organization and the maturation stages of Hatay, the status and distribution of the organization and evaluating the spatial structure of migration, with regard to the shape and influence on the course of socio-economic structure. The fifth part foresees Saudi Arabia and Middle East countries with the right of labor migration, the migration towards Western Europe as of 1958 and examines the similarities and differences. In the last part, the problems are discussed, recommendations are made within the scope of supply of labor migration and labor issues, and potential labor in the Samandag district. Proposals for solutions to these problems are presented together with a number of established ideas.KEY WORD : Immigration, International migration, Samandag, Saudi Arabia.