Tüketicilerin okul öncesi eğitim kurumlarını tercih nedenleri
The reason of the consumers why they choose preschool institution education
  1. Tez No: 322298
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Okulöncesi eğitim sektörü, ?hem kar amaçlı hem de kar amaçsız kurum veya kuruluşların faaliyet gösterdiği- bütün ülkelerde önemli sektörlerden biridir. Gelişmiş ülkelere ilave olarak -Türkiye gibi hızla gelişenler de dâhil- birçok ülkede kamu sektörünün yanında özel sektör firmaları bu sektörde önemli bir yer tutmaktadır. Sektörde özel sektör firmaları açısından hedef kitlenin sınırlılığından kaynaklanan, (kar amaçsız) kamu kurumları açısından ise kendilerinden beklenen kamu hizmetini belirlenen standartlarda yerine getirme gerekliliğinden kaynaklanan bir rekabete ilave olarak özel ve kamu sektörü arasında da bir çapraz rekabet söz konusudur. Böyle bir ortamda başarılı olmak için ise `tüketicilerin ne istediği ve eğitim kurumunu seçerken hangi faktörlere göre tercihte bulunduğu' hususları önem kazanmaktadır.Bu çalışmanın amacı, yaşam standartlarının hızla değişmesi, eğitim bilincinin artmaya başlaması, kadının iş yaşamına daha fazla girmesi, okulöncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi, okulöncesi eğitim kurumlarına verilen önemin giderek artması ve eğitim hizmetinin sadece devlet kanalıyla yürütülme döneminin bitip özel işletmelerin de devreye girmesi ile söz konusu rekabet ortamında tüketicilerin okulöncesi eğitim kurumlarını tercih ederken hangi faktörlere ne kadar önem verdiklerini tespit etmek ve tüketicilerin hangi nedenlerden dolayı tercih ettiklerini belirlemektir. Çalışmanın örneklem grubu Niğde il merkezinde bulunan toplam 13 okuldan çalışma alanına uyan (anaokul ve kreş kapsamında) 8 adet okul dâhil edilmiştir. Bunların 5 adedi resmi ve 3 adedi özel okulöncesi eğitim kurumudur. Anketin uygulandığı dönem itibarıyla resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumunda toplam 880 olarak belirlenen öğrenci velilerinden 522 veli araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde göz atım (survey) yöntemi kullanılmıştır. Anket yoluyla elde edilen verilerde yüzde, frekans, ortalama, standart sapma işlemlerinden ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır.Araştırma sonucu okulöncesi eğitim kurumlarını tercih eden ailelerde (tüketicilerde) bütün değişken gruplarda (ailelerin okulöncesi eğitim kurumları tercihlerini etkileyen faktörler) belirli oranda farklılıklar saptanmıştır. Bu farklılıklar genel olarak okul personelinde, okulun fiziki ortamında, okul güvenirliliğinde, okul yeri ve ulaşılabilirliliğinde, okulun kendisinden ve çevreden edinilen bilgilerde ortaya çıkmış olup okulöncesi eğitim kurumları tercihlerinde etkili olan faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool education sector ,in which the institutions aim is both profit or not,is one of the important sector in all countries. In addition to developed countries ? the developing ones such as Turkey ? besides the public sector companies; private sector companies have a substantial place in this sector in many countries. In sector there is a rivalry between private and public sector companies that is based on the limit of target group for the private companies (without profit) and necessity of achieveing public service in certain standards.Beside this there is a crosswise competition between private and public sectors. For the sake of succeeding in such a case, the points `what the consumers want and which factors they care while they are choosing the right educational institution? to be considered come into prominence.The aim of the study is with the rapid change of standard of living,the increase of educational consciusness,the compulsion of preschool education,the raise of importance given to preschool education instutions and the end of the term education service is not only carried on by the state but also the private business enterprises are a part of this job,ın this rivalry atmosphere; to determine how much attention the consumers pay while choosing the right educational institution by which factors aforesaid competition and to specify the reasons why they choose educational institution. The sample group of this study is included 8 school in Niğde city center which are suitable fot the study among the 13 school. The five (5) of them are public pre-school education institutions and the remaining three (3) are private pre-school education institutions. As of the date the questionnaires conducted, 522 students? parents constitute the sample research through 880 determined parents in this eight (8) public and private pre-school education institutions. The survey technique is used for acquiring data in the research. While analyzing the data acquired by questionnaires; the percentage, frequency, average, standard deviation operations and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) are imposed on.As a result of the research,the families who prefer preschool education instutions,in all variable groups,it is determined that there are certain percentage of differences.These differences are affective factors in preschool education instutions preference and derived from generally in school staff,physical environment of the school,security of the school,the place and the accessibility of the school ,the school itself and the knowledge from the environment