Masa başı çalışanlarının masa başı egzersizleriyle fizyolojik değişimlerinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Investigation of the effect of table top exercise on physiological changes and healthy lifestyle behaviors of officials working
  1. Tez No: 322319
  2. Yazar: ÖMER SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; masa başında çalışanların gün içindeki yapacakları sekiz hafta devam eden, yaklaşık on beş dakikalık masa başı egzersizleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve bazı vücut parametrelerinde değişiklik olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmaya Niğde ili İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde görevli yaşları ortalaması 34,041±7,261 yıl, boyları ortalaması 167,208±9,50 cm ve vücut ağırlıkları ortalaması 71,737±1,74 kg olan otuz beş gönüllü masa başı çalışanı( yirmi iki erkek, on üç kadın) katılmıştır. Yapılacak olan egzersizler, çalışanların masa başında yapabilecekleri türden egzersizler olup egzersizlerin nasıl yapılması gerektiği egzersize katılan bütün çalışanlara uygulamalı olarak birkaç defa yaptırılıp sonraki günlerde mesaiye başlarken egzersizleri kendilerinin yapması istenmiştir.Katılımcılara sekiz haftalık bir egzersiz programı öncesi ve sonrasında Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II anketi, boy, kilo, esneklik, sağ-sol pençe kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, sistolik- diastolik kan basınçları, solunum parametreleri ve vücut yağ oranları ölçüldü. İstatistiksel değerlendirme için Paired Sample t Test (bağımlı örneklem t testi) kullanıldı ve p0,05). Bununla birlikte Vücut ağırlıkları(p0,05) yansımamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research if there was an alternation or not in some body parameters and exercises which the people studying in a desk job in a day that continues eight weeks, about 15 minutes with healty lifestyle behaviors.For this study 35 volunteer people ( 22 men,13 women ) working in Niğde Provincial Directorate of Social Services which their avarage age was 34,041 ± 7,261 years, avarage height is 167,208 ± 9,50 cm and avarage body weight is 71,737 ± 1,74 kg were joined. The exercises that wauld make must be the kind of exercises which they could make them in a desk job and the other days the exercises were made several times practically to all workers that were joining the exercises and the other days they were wanted to make the exercises by themselves when they were starting to work.Before and after exercise programme Healthy Lifestyle Behaviour Measure ll survey, health, weight, elasticity, hand gripin left and right hand, back strengtin, leg strengtin, systolic-diastolik blood pressure, respiratory parameters and the rate of body fat are measured for joiners.For statistical evaluation Paired Sample t Test is used and p < 0,05 values are accepted meaningfully.As a result the exercises used for workers weren?t make an important alternation of their respiratory parameters ( p > 0,05). However, it was confirmed that there were positive result in body weight ( p< 0,003), body mass index (p< 0,003), power measures (p< 0,05), percentage of body fat (p< 0,001) and diastolik blood pressure (p< 0,002). But this alternation wasn?t reflected to their Healthy Lifestyle Behaviours (p> 0,05).