Güreş müsabakalarında değişen kuralların elit güreşçilerde kassal hasar düzeyine etkisinin incelenmesi
The examination of effects of the changing rules of wrestling matches on the elite wrestlers levels
- Tez No: 322320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. BERKAN ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, güreş müsabakalarında değişen kuralların elit güreşçilerdeki kassal hasar düzeylerine etkisini incelemektir.Araştırmaya yaş ortalamaları 20.4±2.8 yıl, spor yaşı ortalamaları 7.45±4.29 yıl, boy ortalamaları 174±0,5 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 77.4±16.22 kg olan ve 1. Güreş liginde mücadele eden İZMİR Büyükşehir Belediyesi Güreş takımında güreş yapan 20 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Son 8 yılda değişikliği önem kaydeden farklı iki güreş müsabakası kuralı karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan sporculara 2003 (iki gün süren güreş) ve son güreş kuralı olan 2009 (yarım gün süren güreş) yılı (FİLA) güreş kuralları uygulanarak güreş müsabakası yaptırılmıştır. Sporculardan Müsabaka Öncesi , Müsabaka Sonrası, Müsabakadan Sonraki 24., 48., ve 72. saatte her iki müsabaka için de ayrı ayrı olmak üzere ön kol venöz'den 5 cc'lik kanlar vacutainer (kapalı kan alma sistemi) ile alınmıştır.Sporculardaki iskelet kası hasarını belirleyebilmek için CK, LDH, AST ve ALT değerleri 20 dakika 1000 devirde santrifüje edilerek serumu ayrıldı. Serumu ayrılan kan örnekleri SİEMENS ADVİA marka biyokimya otoanalizörü tarafından SİEMENS marka kit kullanılarak enzim düzeyleri belirlendi.Verilerin normallik sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapılarak tüm değişkenlerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Müsabakanın Tekrarlı ölçümleri ise tek yönlü varyans analizi (Repeated measures ANOVA) ile değerlendirilirken, farkların hangi ölçüm zamanlarından kaynaklandığının tespiti için çoklu karşılaştırmada Bonferroni testi kullanılmıştır. İki farklı kurala göre yapılan müsabakalarda aynı zamanlarda alınan kan örneklerinin karşılaştırılması için ise eşleştirilmiş örneklem (Paired Samples) t testi yapıldı.İki farklı kurala göre sporcuların aminotransferazlarından; AST ve ALT değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p?0.05). LDH değerleri arasında ise; müsabakadan 48 saat sonrası ve müsabakadan 72.
Özet (Çeviri)
This study aims to The examination of effects of the changing rules of wrestling matches on the elite wrestlers? muscular damage levels.20 male wrestlers from Izmir Buyuksehir Belediyesi Wrestling Team, which competes in the 1st Wrestling League, volunteered to take part in the research. The average age of the wrestlers was 20.4±2.8 years, their average sports age was 7.45±4.29 years, their average height was 174±0,5 cm and their average weight was 77.4±16.22 kg. Two wrestling match rules the changing of which had importance in the last 8 years were compared. The wrestlers who took part in the study were made to have wrestling matches in which the 2003 FILA rules ( 2-day wrestling) and the last 2009 FILA rules (half-day wrestling) were applied. 5 cc blood was taken with vacuatiner (closed blood taking system) from each wrestler?s forearm venous for the two matches separately before the matches, after the matches, and on 24th, 48th and 72nd hours following the matches.In order to determine the skeletal muscle damage levels of the wrestlers, the serum was separated by centrifuging the CK, LDH, AST and ALT values for 20 mins at 1000 turnover. The enzyme levels of the blood samples (the serum of which was seperated) was determined by SIEMENS ADVIA biochemistry autoanalyzer by using SIEMENS kit.The data?s test of normality was performed with Kolmogorov Smirnov Test and it was found that all variables showed normal distribution. While the repetitive measurements were assessed via one-way analysis of variance (ANOVA), Bonferroni correction was utilized in order to determine which measurement times the differences originates from. In order to compare the blood samples from the matches done according to two different rules, Paired Samples-t test was performed.According to two different rules, from the aminotransferase of the wrestlers a significant difference wasn?t confirmed between AST and ALT values (p?0,05).