Traumatic memories of parental loss: The role of participant age, age of memory, expectancy, consequentiality and changes in life
Ebeveyn kaybının hatırlanması: Yaşın, bellek yaşının, beklenilirliğin, olayın öneminin ve hayat değişikliklerinin rolü
  1. Tez No: 322357
  2. Yazar: PINAR ÖZTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı travmatik anıların hatırlanma özelliklerinin katılımcı yaşına, anının yaşandığı zamana, beklenilirliğe, olaya atfedilen öneme ve yaşanılan hayat değişikliklerine göre nasıl değişiklikler gösterdiğini incelemekti. 19?70 yaşlarında altmış dokuz yetişkin ebeveyn kaybı ve seçtikleri başka üzücü bir olayın anılarını hatırladılar. Katılımcılar, Anı Özellikleri, Hayat Değişiklikleri Anketlerini ve Post-travmatik Stres Bozukluğu anketini cevaplandırdılar. Ebeveyn kaybı anılarının diğer olay anılarına göre daha yüksek fenomonolojik özelliklerle hatırlandığı bulundu. Sürpriz faktörünün hafıza üzerinde beklenildiği gibi bir etkisi bulunmasa da yaşanılan hayat değişikleri üzerinde etkisi olduğu gözlemlendi. Anının yaşandığı zaman uzaklaştıkça, olayın canlılığı ve tekrar edilme sıklığında azalma olduğu görüldü. Bunların yanı sıra, katılımcıların orta yetişkinlikte yaşanılan kayıpları ergenlikte yaşanılan kayıplara göre daha fazla tekrar yaşıyormuş gibi hatırladıkları bulundu. Çocuklukta yaşanılan kaybın çevresel ve finansal sonuçlarının, ergenlikte yaşanılan kaybınsa psikolojik sonuçlarının öne çıktığı görüldü. Son olarak, kayba atfedilen önemin bir takım anı özelliklerini anlamlı olarak yordadığı bulundu. Sonuç olarak, travmanın hatırlanmasının olayın kendisinden çok sonuçlarına bağlı olabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to investigate properties of trauma memories in relation to participant age, age of the memory, expectancy, consequentiality and life changes following trauma. Sixty nine participants whose ages ranged from 19 to 70 participated by recalling their memories of parental loss and another self-chosen sad event. They responded to questions about memory characteristics, life changes and also PTSD-C questionnaire. When compared with memory of other events parental loss memories exhibited higher ratings of phenomenological characteristics. The level of surprise in loss affected the life changes; however it has no effect on memory features. As the age of the memory increases, vividness of the memory and frequency of rehearsal decreases. Loss at middle adulthood was accompanied with a higher field perspective in remembering compared to loss at adolescence. In addition, childhood loss correlated more with physical and financial changes, whereas loss at adolescence was related to psychological changes. Correlations between life changes and memory features showed that memory features increased with psychological changes, however decreased with physical and financial changes. Finally, importance of the loss was a significant predictor of several memory features. In conclusion, memory of the trauma found to rely on the consequences rather than the event itself.