Information valuation and processing in performance contexts with noisy feedback: Experimental evidence
Performans bağlamında kesin olmayan geri bildirimlerle bilgi değerleme ve işleme: Deneysel bulgular
- Tez No: 322358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA ERTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, bireylerin gerek kendi performansları gerekse başkalarının performansları hakkında doğruluğu kesin olmayan geri bildirimler aldıkları bir deney ortamında, sırasıyla (1) bilgi-öncesi kanaatler (2) bilgi işleme (3) bilgiye değer biçme olgularını araştırmaktadır. Deney tasarımı, bireylerin doğru kanaatlere sahip olmalarının parasal açıdan teşvik edildiği, ancak aldıkları bilgilerin kişisel yetenekleri ile de ilgili olabildiği bir ortam kurgulamaktadır. Kişinin kendi performansıyla ilgili bilgi aldığı durum, başkaları hakkında bilgi aldığı durumla karşılaştırılmaktadır. Bilgi-öncesi kanaatlerin incelenmesi sonucunda elde edilen bulgular, bireylerin başka insanlardaki aşırı özgüvenin farkında olduklarını, ancak kendi performanslarını değerlendirdiklerinde aynı yanılgıdan kurtulamayarak yüksek özgüven gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Bilgi işleme konusunda ise, hem kişinin kendisi ile ilgili bilgi aldığı durumda hem de başkalarıyla ilgili bilgi aldığı durumda, bilginin kanaatler üzerindeki etkisinin sınırlı olması (muhafazakarlık) ve pozitif bilginin kanaatleri daha fazla etkilemesi (asimetri) olgularının var olduğu gözlenmiştir. Bilgi talebi üzerine yapılan analizler, yine her iki bağlamda da, bilgiye teorik değerinden anlamlı ölçüde fazla paha biçildiğine işaret etmektedir. Diğer taraftan, bireylerin kendi performanslarını değerlendirdikleri durumlarda (1) olumsuz geri bildirimleri kendi öz benliklerine hizmet edecek şekilde ve optimist bir yaklaşımla yorumladıkları, (2) olumsuz bir geri bildirimden sonra bir bilgi daha almak için biçtikleri fiyatın olumlu geri bildirim alınmış olduğu duruma göre teorik değerlerden anlamlı ölçüde daha fazla saptığı gözlemlenmiştir. Bu bulguların öz benlikle alakalı güdülerin bilgi kullanımı ve talebinde önemli olabileceğine işaret ettiği düşünülmektedir. Son olarak, bilgi edinme süreci bilginin içeriği konusunda tarafsız kişilere ihale edildiğinde, bilgiye ederinden fazla fiyat verme eğiliminin azaldığı yönünde bulgular edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores (1) initial beliefs, (2) the processing of information, (3) the willingness to pay for information, where individuals receive noisy feedback about their own performance (a self-relevant case) as well as the performance of others (a self-irrelevant case) in an experimental task. The experiment constructs a setting where individuals have monetary incentives to hold accurate beliefs, but where the information received or purchased can also be relevant to self-image. In terms of beliefs, we find that although individuals are aware of overconfidence in others, they do not correct for this bias in their self-assessments, displaying significant overconfidence. Regarding information processing, there is evidence for conservatism and asymmetry in both contexts, with individuals being more responsive to positive information. Analyses on the demand for information reveal the existence of overbidding for information in both contexts. However, when individuals assess their own performance, they: (1) are more likely to interpret negative feedback in a self-serving way, (2) overvalue a further piece of information significantly more after receiving negative than positive feedback, potentially pointing to ego-related motives. Finally, we find some evidence supporting a decline in overbidding when information acquisition is delegated to disinterested parties.