Individual differences in willingness to become an organ donor: A data-mining approach to reasoned action
Organ bağışçısı olmada kişilik özelikleri: Gerekçeli eylem kuramına veri madenciliği yaklaşımı
  1. Tez No: 322356
  2. Yazar: BAŞAR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARCAN KUMKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Organ bağışının arttırılması organ bağışçısı olmaya meyilli olan ve olmayan insanların profillerini daha iyi anlayarak mümkün olabilir. Birkaç demografik değişken dışında, organ bağışçısı olan ve olmayan insanların kişilik özelliklerine ilişkin bilgimiz yok denecek kadar azdır. Bu çalışmanın temel amacı ünivesite öğrencileri ve genç yetişkinlerin organ bağışına yönelik tutum ve davranışlarının yapısını incelenmektir. Bir diğer amaç ise bu tutum ve davranış yapısının sorumluluk sahibi olma, empati, zaman yönelimi, dindarlık, kişiler arası güven gibi kişilik özellikleri ile ilişkisine bakmaktır. Organ bağışı bağlamında değişkenlerin dağılımları genellikle kayışlı durumdadır: Tutum ve niyetler genel olarak oldukça olumluyken, kayıtlı organ bağışçısı oranları çok düşük düzeydedir. Buna ek olarak, değişkenler arası çoklu etkileşimler organ bağışcısı olan, bağışçılığı reddeden ve öteleyen insan profillerini açığa çıkarmayı zorlaştırmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için, analizlerde parametrik olmayan tekrarlamalı ayrıştırma (örn. karar ağaçları) kullanarak bu karmaşık etkileşimler açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu etkileşimlerin açığa çıkması daha etkili bağış kampanyaları geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The promotion of organ donation requires a better understanding of the profiles of individuals who are more or less likely to become organ donors. Yet, beyond some demographic attributes of the typical donor, we do not know much about the personality attributes of people at different stages of change in this context. Therefore, one of the goals of this study was to examine the structure of organ donation attitudes and behaviors among university students and young adults. Another goal was to see how this structure was related to various individual differences such as conscientiousness, empathy, time orientation, religiosity, and interpersonal trust. Distributions are generally skewed in this context: While attitudes and intentions toward donation are generally very positive, actual cardholding is extremely rare. Furthermore, multi-way interactions make it hard to identify the profile of the typical donor, contemplator and the rejecter. Thus, in the present research, I propose to use nonparametric recursive partitioning techniques to reveal these complex interactions using data from two datasets. Identification of these interactions can reveal useful insights in the design of more effective campaign designs.