Money and output in a heterogeneous cash-in-advance economy
Heterojen peşin para ekonomisinde para ve üretim
- Tez No: 322363
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, birbirlerinden üretkenlik düzeyi, zaman tercihi ve kredi üretim teknolojisinin bulunurluğu açılarından farklılık gösteren iki ajanın yer aldığı bir peşin para modeli formüle edilmiştir. Ajanların heterojenliği, faktör ve mal piyasalarında birbirleriyle alışverişte bulunmalarına olanak sağlamaktadır. Ajanların zaman tercihleri tarafından belirlenen bir aralıktaki deflasyon oranları için parasal denge kurulmuştur. Hükümet tarafından ajanlara yapılan parasal aktarımların çeşitli para kısıtı dereceleri altında dengeyi ne şekilde etkilediği incelenmiştir. Denge düzeylerinin sadece daha az üretken olan ajana yapılan parasal aktarımlardan etkilendiği; bu etkinin hem yönünün, hem de büyüklüğünün para kısıtlarının derecesine bağlı olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, parasal aktarım düzeylerinin seçildiği aralığa bağlı olarak yapılan analizin sonuçları farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis formulates a cash-in-advance model with two agents differing in terms of productivity levels, time-preferences and availability of credit production technology. The heterogeneity of the agents allows them to engage in trade in the factor and the goods markets, and a monetary equilibrium is achieved for deflation rates within a range determined by agents' time-preferences. We examine how the changes in the monetary transfers made by the government to the agents under various degrees of cash-constraints affect the equilibrium. We show that the equilibrium levels are only affected by the changes in the monetary transfers made to the less productive agent. Both the direction and the size of this effect are shown to depend on the degrees of cash constraints. Additionally, the analysis yields different results depending on the range from which monetary transfer levels are chosen.