The role of credit market liberalization in emerging market economies during the global crisis
Kredi piyasalarında serbestleşme politikalarının küresel kriz süresince yükselen piyasa ekonomileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 322362
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, kredi piyasalarında serbestleşmeye yönelik düzenlemelerin 2008-2009 ekonomik krizi süresince yükselen piyasa ekonomilerinin GSYİH değerlerinde gözlemlenen büyüme üzerine etkisini incelemektedir. Kontrol değişkenler, erken uyarı göstergeleri üzerine yürütülen önceki çalışmaların geniş kapsamda gözden geçirilmeleri yoluyla seçilmiştir. Küresel krizin yol açtığı etkileri ölçümlemek için 2008-2009 yılları arasındaki ortalama GSYİH değerleri bağımlı değişken olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası 51 ülke için 46 kontrol değişkenle en küçük kareler yöntemi kullanılarak ilgili regresyonlar gerçekleştirilmiştir. Kredi Piyasası, İşgücü Piyasası ve İş Piyasası Düzenlemeleri'ne dair ?Economic Freedom of the World? veritabanından alınan endekslerle 2002-2006 ortalama büyüme oranları, 2006 yılı ülke nüfusları ve aynı yıl kişi başına düşen gelirlerin logaritmik değerleri tüm regresyonlarda yer alan göstergelerdir. Birinci bulgu, Kredi Piyasası Serbestleşmeleri'nin bu ülkelerin 2008-2009 krizindeki büyümelerine etkisinin negatif olmasıdır. Bazı kontrol değişkenler de büyüme performanslarına etki eder bulunmuştur. ?2008-2009 arasında Ülke Bazında Kredi Derecelendirme Oranlarındaki Değişim?in regresyonlara eklenmesi önceki bulgularda çok fazla bir değişime yol açmamış, böylece dayanıklılık kontrolü sağlanmıştır. İkinci olarak, kredi piyasalarında serbestleşmenin yükselen piyasa ekonomilerine olan negatif etkisinin gelişmiş ülkelere nazaran daha az olduğu bulgulanmıştır. Üçüncü olarak ise, kriz öncesi dönemde daha fazla serbestleşme politikası uygulayan ekonomilerin kriz süresince daha fazla GSYİH kaybına uğradıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the role of credit market liberalization on GDP growth performances of emerging market economies during the 2008-2009 economic crisis. Control variables are selected by an extensive review of studies performed in the previous literature notably on early warning indicators. To measure the impact of the global crisis, average GDP growth rates of 2008-2009 are used as the dependent variable. OLS regressions are performed with 46 control variables for the focus group of 51 emerging countries. Credit Market Liberalization, Labor Market Liberalization and Business Liberalization indices from the Economic Freedom of the World are added in each regression with selected default control indicators of average growth rates in 2002-2006, the natural logarithm of population in 2006 and the (log-) level of income per capita in 2006. First, Credit Market Liberalization is found as a statistically significant (negatively correlated) leading indicator of the 2008-2009 crisis for emerging market economies. Some control variables are also found as effective. By including the variable of ?Change in Country Credit Ratings between 2008 and 2009?, the robustness check is performed, hence the addition of the riskiness measure does not change the general result except a slight decrease in the negative impact of credit market liberalization. Second, its overall negative impact on emerging market economies is found less than the advanced economies during the crisis. Third, among the emerging market economies those of which implied more credit market liberalization during 2001 and 2006 have more GDP losses compared to the ones with less credit market liberalization.