Alalakh and the Amuq settlements archaeological park: A preliminary study towards a site management plan
Alalakh ve amik höyükleri arkeolojik parkı: Alan yönetimi planlanmasına dair bir önçalışma
  1. Tez No: 322373
  2. Yazar: EMİLY C. ARAUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLİHAN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez bugün Türkiye'nin Hatay yöresinde bulunan Tell Atchana/antik Alalakh'da devam eden Tunç Çağı arkeolojik kazıları için yönetim planını kapsayan bir ön çalışmadır. Amik Höyükleri Arkeolojik Parkı'nı geliştirmek adına yapılan plan 2002 yılında Alalakh ve komşu kazı Tell Tayinat'ın kazı başkanları tarafından hazırlanırken ziyaretçilerin tarihi eserleri anlaması ve yorulmasını hedefleyen park planı bir mimar tarafından hazırlanmıştır. Yerinde restorasyon çalışmalarına ise 2012 yılında başlanacaktır. Burada sergilenen kültürel miras görüşü özellikle Alalakh örneğine odaklanarak ve halihazırda onaylanmış olan planlara dayanarak, arkeolojik kazı yönetimine yönelik bütünsel bir yaklaşım sunmayı amaçlar. Bu döküman kazı alanını halka ulaşılabilir kılan ve sürdürebilinir bir proje sağlayan muhafaza etme sürecine dair bir ilk adım olarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Mevcut durumu ve önerilen tasarıları uygun bir bağlama yerleştirmek için bir yönetim planının uluslararası alanda tanımlanmış yapısı içerisinde ilgili teoriler, uygulamalar ve metodlar tatbik edilmiş ve tartışılmıştır. Buna ek olarak, bu tez başka tesisler ve toplum kökenli programlar için öneriler içerecektir. Bu çalışma Türkiye'deki arkeolojik kazı alanlarında kültürel miras pratik uygulama standartlarına ve yasal çerçevelerine yönelik katkıda bulunacak ve çok yönlü bir projenin nasıl canlandırılacağına, bütünleştirileceğine ve sunulacağına dair özgün bir örnek olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a preliminary study towards a site management plan for the Bronze Age archaeological excavations at Tell Atchana/ancient Alalakh, situated in the Hatay province of the Republic of Turkey. A plan to develop an Amuq Settlements Archaeological Park was initiated in 2002 by the site directors of Alalakh and the neighboring site of Tell Tayinat and designs by an architect for public interpretation facilities were prepared in 2010 and procedures for in situ conservation will be implemented in 2012. The cultural heritage perspective presented here attempts to provide a holistic approach towards the management of an archaeological site, specifically focusing on the management of Alalakh and based on the already approved plans. This document is meant to serve as a first step towards the overall process of preserving the site, making it accessible to a public audience and maintaining a sustainable project. Within the internationally defined structure of a management plan, relevant theories, practices and methods have been applied and discussed in order to contextualize the current situation and the proposed designs. Additionally, this thesis includes suggestions for further amenities and community-based programs. This study will hopefully contribute towards the practical application of cultural heritage standards and legal framework at archaeological sites in Turkey and provide a unique example of how a project with multiple aspects may be conceptualized, integrated and presented.