Cumhuriyet Dönemi sonrasında gelişen Türk tipografisi
After Republican Period of developing Turkish typography
- Tez No: 322464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
?Cumhuriyet Dönemi Sonrasında Gelişen Türk Tipografisi? adlı çalışmada yazının bulunmasıyla başlayıp günümüze kadar devam eden tipografinin gelişimi anlatılmıştır. Ayrıca tarih boyunca Türklerin benimseyip kullandığı alfabeler incelenmiştir. Son olarak Cumhuriyetin başlangıcından günümüze kadar gelen dergi, gazete, kitap gibi süreli ve süresiz yayınlar incelenerek tipografinin gelişimi gözlemlenmiştir.Cumhuriyetin ilanından günümüze bakıldığında, ilk basılan dergi, gazete ve kitaplarda Arap ve Latin alfabesinin beraber kullanılması herkes tarafından anlaşılmasını sağlamış ve alışma sürecini hızlandırmıştır. Batının etkisi ile basılan ilk gazete, dergi ve kitaplarda, birbirinden farklı yazı karakterleri aynı sayfada kullanılmıştır. Zaman içinde bu yayınların çeşitliliğinin artması ve seçim şansının çoğalmasıyla birlikte tipografi daha doğru kullanılmaya başlanmıştır.Yapılan çalışmada, Cumhuriyet Dönemi sonrasında Türkiye'de basılan gazete, dergi ve kitaplarda kullanılan tipografinin bugüne kadar olan gelişimi örneklerle incelenip değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak tasarlandıkları dönemde, yayıldıkları coğrafi alanların sosyal, kültürel ve ekonomik durumları tipografinin gelişimi hakkında bize bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, named ?After Republican Period of Developing Turkish Typography", explained the development of typography starting from discovery of writing to the present. In addition, it is studied adopted and used alphabets by Turks throughout history. Finally, periodicals and publications such as books, magazines and newspapers, in the period from the beginning of Republic until today, were detected to understand the evolution of typography.Looking at the present declaration of the republic, using both Arabic and Latin alphabets in the first published magazines, newspapers and books are helped to understand for everyone and accelerated the process of familiarization. By the effect of western style, characters of different fonts are used on the same page in published the first newspaper, magazines and books. Over time, increasing the diversity of these publications, and with the replication of the chance of selection, typography began to be used more accurately.In this study, the development of typography until today, which is used in published newspapers, magazines and books after the Republican in Turkey, has been evaluated with referring to examples. As a result, in the period of typography?s intended, its spread geographical region?s social, cultural and economic conditions, gives us information about the development of typography.