Psikanaliz başlığı altında Freud'un Leonardo ve Mona Lisa analizi özelinde imge oluşumu
A psychoanalytic view of image formation based on Freud's analysis of Leonardo and Mona Lisa
  1. Tez No: 322465
  2. Yazar: ANIL SALDIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETSY SULLAM HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması sanatçıdaki imge oluşumu üzerinde durmaktadır. Sanatçının eserlerinde görülen, özellikle tekrar eden, imgelerin yaratım sürecinde nasıl ve neden seçildikleri sorgulanmış; bu soruyu yanıtlamaya çalışırken psikanalizin kuramlarına başvurulmuştur. Bu sebeple önce psikanalize dair temel bir araştırma yapılmıştır. Sanatçıdaki imge oluşumunu açıklarken faydalanılacak psikanaliz kuramları; okuyucunun bu geniş alanda kaybolmasını önlemek için özet hâlinde sunulmuştur. Psikanaliz ve sanatın biraraya gelişi kısaca incelenmiş; bu beraberliğin pratik bir faydasına, sanat ile tedavi alanına değinilmiştir. İmge oluşumunun psikanaliz ile yorumlanışına örnek olarak Freud'un Leonardo Da Vinci üzerine yaptığı analiz seçilmiş ve özetlenmiştir. Tez çalışması, tek yönlü olmaması için Freud'un analizine ve genel olarak psikanalize yöneltilen eleştirilerden örneklerle desteklenmiştir. Son olarak; yazar Anıl Saldıran'ın tez çalışması kapsamında başladığı sanat projesine yer verilmiş, projeden örnekler sunulmuş ve tez çalışmasıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the process by which an image forms in the mind of an artist. Why and how these images are selected, recurring ones in particular, has been questioned and the answer has been sought in the theories of psychoanalysis. For this purpose, the research sets out with a basic account of psychoanalysis. Psychoanalytic theories pertaining to the formation of image have been explained briefly to prevent the reader from getting lost in this vast field. The joining of the fields of psychoanalysis and art has been briefly studied and a practical benefit of this union has been laid out. The formation of an image in light of psychoanalytic theories has been exemplified by Freud's analysis on Leonardo Da Vinci. In order to keep it as objective as possible the research has been enriched with criticism against the particular analysis as well as the practice of psychoanalysis in general. Finally, the author's art project which has been initiated with regard to this research is introduced, samples are presented, and their association with the subject of the research has been established.