Abbey Tiyatrosu; William Butler Yeats ve Lady Gregory
Abbey Theatre; William Butler Yeats and Lady Gregory
- Tez No: 322463
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Abbey tiyatrosu; İngiliz esaretinden kurtulduktan hemen sonra İrlanda ulusunun sanat ve tiyatro yoluyla kimliğini kurma çabasıdır. Uluslararası alanda ?yazarlar tiyatrosu? olarak anılmasının yanı sıra özellikle oyun yazarlarının ve oyuncularının İrlandalılardan seçilmesiyle dikkat çeken Abbey Tiyatrosu; büyük kıtlık ve özellikle 1. Dünya Savaşı sonrası ayağa kalkmaya çabalarken tiyatrolarındaki bütün ögelerin İrlanda kaynaklı olmasına, kendi küllerinden doğabildiklerini kanıtlamak istedikleri ve kültürlerinin ne denli zengin olduğunu ispatlamak için özen göstermişlerdir. Başlıca kurucuları William Butler Yeats ve Lady Gregory; oyun seçimindeki titizliklerinden düşledikleri şiir tiyatrosuna, yerel kültürlerinin ve halk yaşamının incelenmesinden uluslararası insani konuların işlenmesine kadar tamamıyla İrlanda'dan beslenmek istemişler ve ilk ulusal tiyatro olma özelliği ile bunu başarabildiklerini göstermişlerdir. Bu çalışmada, günümüzde halen İrlanda'nın önemli bir sanat değeri olan Abbey Tiyatrosu'nun sırasıyla, kuruluş öncesi, kuruluşu ve sonrasında gelişen olaylar ve toplum kültürü olma bilinci ile çıkılan yolda karşılaştıkları sorunlar ve mücadeleleri ele alınmıştır. İzleyicilerini eğlendirirken mesajlar vermeyi de amaçlayan ve şiirsel bir anlatımla İrlanda halkının çektiği sıkıntıları ve kimliklerini koruma görevini sıklıkla dile getiren tiyatro kurucuları, sanatsal anlamda kahramanlıklarını öylesine etkin gerçekleştirmişlerdir ki günümüzde bile Abbey Tiyatrosu'nun repertuarında hala kuruluş dönemine ait oyunlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Abbey Theatre is the struggle for establishing the identity of Irish people via art and the theatre right after getting rid of the British slavery. As well as being known as ?playwrights? theatre?, Abbey Theatre also attracts attention for choosing the playwrights and the actors from the Irish. Trying to survive after the great famine and the World War first, they showed importance on all the elements for being Irish and especially to prove that they could rise again from their ashes. Master establishers, William Butler Yeats and Lady Gregory wanted to be fed entirely from Irish from choosing the plays to the poetry theatre that they dreamed of, from their local cultures and analysing the public life to international human subjects as well and they succeeded by doing so. In this work, the pre-establishing, establishing and the problems the establishers faced during establishment are under debate and the route to the consciousness to be a unique public and the matters are processed. The establishers who desired to give messages while entertaining the audience and the language they used to out forth the problems of the Irish people and naming the importance of preserving their identity, they were very succesful so still Abbey Theatre has their plays in their repertoire today.