Deri konfeksiyonunda etek üretimi için uygun derilerin ve üretim yöntemlerinin belirlenmesi
Determination of the suitable leather types and production techniques for skirt
  1. Tez No: 322504
  2. Yazar: NİLAY ÖRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZGÜNAY, PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Deri ve Kürk Teknolojisi, Giyim Endüstrisi, Leather Engineering, Leather and Fur Technology, Clothing Industry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tabaklama, deri işlentisinde deriye karakteristik özelliklerini veren en önemli basamaktır. Her bir tabaklama maddesi deriye kendine özgü bazı özellikler kazandırmaktadır. Bu çalışmada; mamul deri üretimde kullanılan farklı tabaklama maddelerinin giysilik deri özellikleri ve dolayısı ile bu derilerden üretilen eteklerin görünüm, kalite, kullanım ve konfor özellikleri üzerine herhangi bir etkiye sahip olup olmadığı araştırılmıştır.Bu amaçla, giysilik deri üretimi yapan iki farklı firmadan krom, bitkisel ve krom-bitkisel kombinasyonu (yarı-bitkisel veya semivegetal) ile tabaklanmış deriler temin edilmiştir. İlk olarak bu derilerin fiziksel ve haslık özellikleri çeşitli kalite kontrol ve analiz yöntemleriyle belirlenmiş ve istatistiki olarak tabaklama türleri arasında deri fiziksel özellikleri açısından anlamlı bir farkın olup olmadığı IBM SPSS Statistics 20 analiz programında Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi uygulanarak incelenmiştir. Her bir firmanın farklı tabaklama türü ile tabaklanmış deri grubundan birer adet olmak üzere toplam altı adet etek üretimi gerçekleştirilmiş ve bu etekler oluşturulan bir jüri tarafından subjektif olarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak; kullanılan tabaklayıcı türünün aynı menşeili derilerin fiziksel özelliklerinde istatistiksel anlamda önemli değişimler meydana getirdiği ve buna bağlı olarak bu derilerden üretilen eteklerin görsel etki, kalite ve konfor özellikleri üzerine de etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tanning is the most important stage providing the characteristic features to the skin in leather processing. Each tanning agent confers some indigenous features to the leathers. In the present study, possible effects of the tanning materials which are used in leather production, on characteristics of clothing leathers and consequently on appearance, quality, usage and comfort properties of the skirts produced from these leathers were investigated.For this purpose, leathers tanned with chromium, vegetable and chromium-vegetable combinations were provided from two different companies producing garment leather. Firstly, physical and fastness properties of the leathers were determined with various quality control and analysis methods and statistically investigated if there were significant differences between the leather physical characteristics depending on the types of tanning materials. For the statistical analysis Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H tests were used on IBM SPSS Statistics 20 Program. Six leather skirts were manufactured from the each company and leather group tanned with different tanning agents and then these skirts were evaluated by a jury by using fuzzy logic method.Consequently, it was deduced that the type of tanning material used in leather production has statistically significant effect on the physical characteristics of the leathers which are produced from the same origin and correspondingly on visual effect, quality and comfort properties of the skirts, which were produced from these leathers.