Deri konfeksiyon sanayiinde çalışma sistemlerinin incelenmesi ve rasyonalize edilmesi
- Tez No: 65676
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAZMİ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET DERİ KONFEKSİYONUNDA ÇALIŞMA SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ VE RASYONANİZE EDİLMESİ GÖKSEL, Nevbahar Doktora Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Nazmi Ercan Haziran 1997, 115 syf. Bu tezde ülkemizde son yıllarda gelişme kaydeden deri konfeksiyonunun, özellikle küçük ve orta boy (KOBİ) işletmelerinin çalışma sistemleri ve üretim vasıtaları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Mevcut çalışma metodlarında üretim araçlarında önemli ölçüde rasyonalizasyona gerek duyulduğu görülmüştür. Bu çalışmanın ağırlık noktasını rasyonalizasyon tedbirlerinin yanı sıra, yeni“karton kalıp kesme makinası”nın geliştirilmesi oluşturmuştur. Çalışma metodu konusunda münferit üretimden, bant üretim sistemine geçilmesi önerilmiştir. Ayrıca üretim planlama, sevk ve idare gibi konularda, işletmeye kalite, zaman maliyet açısından faydalar sağlayacak yeni işletme föyleri geliştirilmiş ve önerilmiştir. Anahtar kelime = Deri konfeksiyonu, rasyonalizasyon, bant sistemi, bilgi işlem föyleri, karton kesim makinası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÖKSEL, Nevbahar The rationalization and study of the working sytems of ready made leather doting. PH. Dissertation Textile Engineering June 1997, 115 pg. In this dissertation, the workings systems and the means of production for small and medium sized (KOBİ) ready made leather clothing companies that have recently shown considerable devolopment have been studied in great detail. In addition to some measures that are taken for the purpose of rationalization the focus of this study has been devoloping an original machine for cutting card board patterns. As for the working method a transsition from individual production to assembly line production has been suggested. Furthermore new forms that will greatly assist the production plans form the aspects of quality, time and cost have been devoloped and suggested. Keyword = The rationalization of ready-made, leather clothing; Assembly Line forms of information communication; a machine for cutting card board patterns.