Atom numarası 21?Z?71 arasında olan nadir toprak elementlerinin ve oksitli bileşiklerinin etkin atom numaralarının gama ışınlarının saçılması ve soğurulmasından faydalanılarak bulunması ve K X-ışını şiddet oranlarına kimyasal etkinin araştırılması
Determination of effective atomic numbers of rare earths elements and rare earth compounds between atomic number 21?Z?71 with X-ray absorbion and scattering technique and investigation of chemical effect on K X-ray intensity ratios
- Tez No: 322532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlardan ilki lântanit elementlerinin oksitli bileşiklerinden saçılma metodu ile etkin atom numaralarının bulunması ile ilgilidir. Etkin atom numaralarının bu yöntemle elde edilmesi için öncelikle saf elementlerin saçılma spektrumları kullanılarak bir kalibrasyon eğrisi oluşturulmuştur. Oluşturulan kalibrasyon eğrisi üzerinde lântanit bileşiklerine ait Compton/koherent değerleri kullanılarak etkin atom numaraları bulunmuştur. İkinci kısımda etkin atom numarasının bulunmasında soğurma tekniği kullanılmıştır. Bu yolla aynı zamanda bileşiklere ait kütle soğurma katsayıları da bulunmuştur. Soğurma işleminde radyoaktif kaynak olarak 241Am test kaynağı kullanılmıştır. Bu çalışmanın üçüncü kısmında ise çeşitli elementlere ait bileşiklerde Kß/K? şiddet oranlarına kimyasal etki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. The first of these sections related to determining the effective atomic numbers of rare earth oxide compounds with scattering technique. To obtain effective atomic number in this way a calibration curve was created using primarily scattering spectra of pure elements. The effective atomic numbers were found using Compton/coherent values of rare earth compounds on the created calibration curve. In the second part, absorption technique which is another method used to determine the effective atomic number was used. In this way, at the same time the mass absorption coefficients of the compounds were also found. In the absorption process 241Am test source was used as a radioactive source. The third part of this study, the chemical effect on Kß/K? intensity ratios of some pure elements was investigated.