Elmaların ultrases yardımlı ozmotik kurutulması
Ultrasound assisted osmotic dehydration of apple
- Tez No: 322536
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FATİH ERTUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada ısıl olmayan bir işlem olan ultrases uygulaması, bir ön işlem olarak düşünülen ozmotik kurutma ile kombine edilerek kullanılmıştır. Elma örnekleri 50 ve 70 ºBrikslik sakaroz çözeltilerinde, meyve: çözelti oranı 1:4 olacak şekilde, 30ºC sıcaklıkta ve beş farklı işlem süresinde (20, 40, 60, 80 ve 100 dak) ultrases yardımlı ozmotik kurutma ve yalnız başına uygulanan ozmotik kurutma işlemlerine tabi tutulmuştur. Belirlenen sürelerin sonunda örneklerde meydana gelen ağırlık azalması, su kaybı ve şeker kazanımı belirlenmiştir. Ozmotik olarak kurutulan elmalar 60ºC sabit sıcaklıkta kurutularak tüm parametreler için etkin difüzyon katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a combination of ultrasound, a non- thermal processing and osmotic dehydration is considered to a pretreatment were used. The osmotic drying and ultrasound assisted osmotic drying processes were carried out at 30ºC by using sucrose solutions with concentrations of 50 and 70 ºBrix in which the water to fruit ratio was 4:1 in 5 different operation times (20, 40, 60, 80 and 100 min). At the end of the time weight reduction, water loss and sugar gain were determined. The osmotically dehydrated apples were dried at 60ºC and the effective diffusion coefficients during drying were calculated for the all parameters.