Mardin-Mazıdağı fosfat kayasının yaş baca gazı desülfürizasyonunda kullanımının incelenmesi
The investigation of Mardin-Mazidagi phosphate rock utilization for wet flue gas desulphurisation
  1. Tez No: 322573
  2. Yazar: HAYRUNNİSA ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞAHİN GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Mardin-Mazıdağı bölgesinden temin edilen fosfat kayasının yaş baca gazı desülfürizasyonunda kullanımı incelendi. Bu amaçla üç fazlı, çifte karıştırmalı bir reaktör kullanıldı. Bu reaktör içerisinde ?Hava + SO2? gaz karışımı ile fosfat kayası süspansiyonunun teması, sabit bir yüzey alanında sağlandı ve SO2 absorpsiyonu gerçekleştirildi. Meydana gelen absorpsiyon hızı üzerine SO2 konsantrasyonunun, gaz debisinin, sıcaklığın, karıştırma hızlarının ve katı konsantrasyonunun etkisi incelendi. SO2 konsantrasyonunun, gaz debisinin, karıştırma hızlarının ve katı konsantrasyonunun artması ile absorpsiyon hızında bir artış gözlendi. Sıcaklık artışının ise absorpsiyon hızını önemli ölçüde etkilemediği tespit edildi. Meydana gelen katı ürünlerin yapısı incelendi, fosfat kayasında bulunan CaCO3'ın, CaSO3?½H2O bileşiğine dönüştüğü belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the utilization of Mardin-Mazıdağı phosphate rock for wet flue gas desulphurization was investigated. A three phase and double mixed reactor was used for this purpose. The contact of ?Air + SO2? gas mixture and phophate rock suspension was provided in a fixed area and SO2 absorption was carried out in this reactor. The effects of SO2 concentration, gas flow rate, temperature, rate of mixing and solid concentration on SO2 absorption rate were investigated. It was observed that the absorption rate was increased with an increase in SO2 concentration, gas flow rate, rate of mixing and solid concentration. It was also determined that an increase in temperature did not significantly affect the absorption rate. The structures of the resultant solid products were investigated and it was found that CaCO3 that exists in phosphate rock was converted to CaSO3?½H2O.