Yüksek konsantrasyonda so2 içeren baca gazının fosfat kayası süspansiyonunda üç fazlı reaksiyonun incelenmesi
Investigation of three-phase reaction in phosphate rock suspension of flue gas containing so2 at high concentration
- Tez No: 520419
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, yaş baca gazı desülfürizasyonu için Mardin-Mazıdağı fosfat kayası kullanılmış ve çeşitli parametrelerin SO2 absorpsiyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Deneyler üç fazlı, çifte karıştırmalı reaktör içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu reaktör içine; hava + SO2 + CO2 gaz karışımı ve fosfat kayası süspansiyonu sürekli olarak beslenmiş ve SO2'nin absorbsiyonu sağlanmıştır. Deneyler, gerçek sistemlere uygunluğu açısından 40°C ve 55°C sıcaklıklarda yapılmıştır. SO2 absorbsiyonunun sıcaklığın artması ile azaldığı, CO2 konsantrasyonunun artması ile arttığı gözlenmiştir. Bu çalışmalardan elde edilen en iyi verim şartlarında gaz fazının sürekliliği sağlanarak yarı kesikli çalıştırılan sistemde 8 saat reaksiyona girmiş cevherin yapısı incelenmiştir. SO2 ile fosfat kayasının reaksiyonu sonucunda yapısında bulunan CaCO3'ın uzaklaştırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Mardin-Mazıdağı phosphate rock has been used for wet flue gas desulphurization and the effect of various parameters on SO2 have been analyzed. Experiments have been done in three-phase and double mixing reactor. Air + SO2 + CO2 gas mixture and phosphate rock suspension have been send continually inside of this reactor and the absorption of SO2 has been ensured. Experiments have been done in 40°C and 55°C temperatures in terms of suitability with real systems. It has been seen that when the temperature increases, SO2 absorption decreases and when CO2 concentration increases, it increases. In the best yield conditions obtained from these studies, ensuring the gas phase continually, the structure of ore which reacted for 8 hours in the semi-batch run systems has been analyzed. It is determined that CaCO3 which is being found in the structure of phosphate rock has been removed as a result of the reaction of SO2 with the phosphate rock.