Erzurum ili hidroelektrik enerji potansiyeli ve Türkiye ekonomisine katkısı
Hydroelectric energy potential of Erzurum and its contribution to Türkey economy
  1. Tez No: 322583
  2. Yazar: OSMAN DİKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkelerin sürdürülebilir kalkınması, sosyal ve ekonomik gelişmesi ile istikrarının sağlanması için düşük maliyetli ve güvenilir bir enerji arzı gerekmektedir. Gelecekteki sosyal ve ekonomik gelişmeyi tehlikeye sokmayacak şekilde çevre üzerindeki olumsuz etkileri minimum seviyede tutarak üretilmesi gereken bu enerji üretimden tüketime her safhada en verimli bir şekilde kullanılmalıdır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Ülkemizde de enerji üretiminin sürdürülebilirliğini sağlamak ve sera gazı emisyonlarının neden olduğu çevresel zararları azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim desteklenerek etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Bu sebeplerle Ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde büyük bir öneme sahip olan ekonomik kullanılabilir hidroelektrik enerji potansiyelinin bir an önce ekonomiye kazandırılması çok önemlidir. Su kaynaklarını değerlendirerek enerji üretmek amacıyla geliştirilen hidroelektrik santral projelerinde, akarsuyun doğal akış rejimine ve dolayısıyla ekolojisine müdahale edilmesi kaçınılmaz görülmektedir. Ancak, ?çevre için kalkınmadan, kalkınma için çevreden vazgeçilemez? prensibi doğrultusunda teknoloji-ekonomi-çevre yaklaşımı ile yeni teknolojiler de kullanılarak çevre ile uyumlu projeler geliştirilmelidir.Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi verilerek, sürdürülebilir enerji yönetimi ile hidroelektrik enerji üretmek için kullanılan suyun stratejik önemi üzerinde durulmuş ve Erzurum ili hidroelektrik enerji potansiyeli proje aşamalarına göre tespit edilerek bu potansiyelin tamamının geliştirilmesi halinde Erzurum ve Türkiye ekonomisi ile çevre üzerindeki kazanımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A dependable energy with low cost is needed for social and economic development and for providing economic stability in order to make sustainable improvement of countries. This energy which needs to be produced by keeping negative effects up an environment at the minimums level has to be used most productive in each phase from producing to consuming without putting social and economic development in danger in the future. In our country like many parts of the world, production depending on renewable energy sources has to be used by supporting in on effective way in order to provide the sustainability of in producing energy and reduce environmental damages which are the cause of greenhouse gas emissions. Because of these reasons it is important to use economic usable hydroelectric energy potential which is very important among the renewable energy sources in our country. It seems that in hydroelectric powerhouse projects that is developed for producing energy by using water springs it is inevitable to interfere to the regime of flowing stream and so too is ecology. But projects that are in harmony with environment must be developed by using technology ? economy ? environment tendency and new technology on the direction of ?not giving up environment for improvement, improvement of environment? principle.In this thesis study, the strategic importance of sustainable energy process and water that is used for hydroelectric energy is studied by giving information about renewable energy sources. Hydroelectric energy potential of Erzurum is determined according to the phases of project and it is examined that how it will be beneficial if all this potential is improved for Erzurum, Turkey economy and environment.