Otomobil motor elemanlarında malzeme seçimi
Material selection for automotive engine components
- Tez No: 322584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gününüzde en önemli problemlerden biri olan enerji tüketimi, nüfus artışına ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak her geçen yıl daha da artmaktadır. Artan enerji taleplerini karşılamak amacıyla bir yandan yeni enerji kaynakları aranırken, diğer yandan mevcut enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması için çeşitli inceleme ve araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalar özellikle, tüketim alanının geniş olduğu otomotiv sektörü üzerine yoğunlaşmıştır. Otomobiller her geçen gün artan sayıları ile en fazla enerji tüketen araçlardır. Enerji tüketimini azaltmanın en önemli yollarından biri, otomobillerde hafif malzemelerin kullanılmasıdır. Zira bir otomobilin ağırlığının büyük kısmını motor oluşturmaktadır. Bu yüzden özellikle motor ağırlığında yapılan herhangi bir iyileştirme, yakıt tüketimi açısından önemli faydalar sağlayacaktır. Alüminyum, magnezyum ve titanyum gibi hafif metaller, yakıt tasarrufu sağlamada önemli rol oynamaktadır. Otomotiv sanayiinde kullanılan malzemelerin seçiminde sadece düşük ağırlık değil, aynı zamanda uygulamadaki şartlar da göz önüne alınmak zorundadır. Bu yüzden günümüz otomotiv sektörü, diğer malzemelerin de kullanılma ihtiyacını talep etmektedir. Bu talebin de büyük ölçüde gelecekte farklı tür kompozit malzemelerin karşılayacağı görülmektedir. Bu çalışmada, bir Otto motoru ve elemanları, malzeme seçim diyagramları dikkate alınarak puanlama sistemi ile malzeme seçimi yapılmıştır.Otomotiv, Motor, Hafif metaller, Malzeme Seçimi
Özet (Çeviri)
Nowadays, consumption of energy, one of the most important problems, increases further every passing year in parallel with population growth and technological advancement. With the purpose of providing of increasing energy demands, on the one hand, while new energy resources are searched; on the other hand, various investigations and researches are carried out to use existing energy resources more productive. These researches especially focus on transport sector of which the consumption is extensive. The automobiles which increase in number each passing day are the most energy-consuming vehicles. One important way to reduce the energy consumption is to use light metals for automobiles. Because motor includes a large of part of total automobile mass. Therefore, any modification on especially motor weight will provide significant savings in terms of fuel economy. The light metals such as aluminum, magnesium and titanium play a significant role in decreasing fuel consumption. For the selection of materials used in automotive industry, it is required to be taken into account not only low weight, but also application conditions. Therefore, today?s automotive sector also demands the need of using of other materials. A variety of composite materials being developed seem to meet this demand greatly. In this study, the material selection of an Otto motor and its components are carried out with scoring system taking into account material selection diagrams.