Optimize edilmiş altıgen kanatçıklı ısı alıcılarda çarpan jet ile ısı transferinde ısı ve akım karakteristiklerinin araştırılması
Investigation of heat and flow characteristic with impingement jet for optimized hexagonal finned heat sinks
  1. Tez No: 322588
  2. Yazar: NURULLAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çeşitli endüstri sektörlerinde sistemlerin çalışması sırasında oluşan ısının, sistem ömrü ve performansı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle sistemin devrede olduğu anlarda oluşan bu ısının sistemden en kısa sürede uzaklaştırılması büyük önem kazanmaktadır. Bu amaçla kullanılan çarpan hava jeti, kağıt kurutması, elektronik elemanların soğutulması, cam temperlenmesi ve gaz türbin kanatlarının soğutulması gibi pek çok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır.Bu çalışmada, daha önce Taguchi L18(21*36) deney yöntemi ile optimize edilmiş altıgen kanatçıklı ısı alıcıların, çarpan jetle ısı transfer ve basınç karakteristikleri incelenmiştir. Optimize edilerek elde edilen, Genel-1 ve Genel-2 olarak adlandırılan ısı alıcılarda, (dn=42 mm) ve (h/d=4) mesafesinde altı farklı hız seçeneklerinde (4-5-6-7-8-9 m/sn), 100-150-200 mm yüksekliklerindeki altıgen kanat boylarında ısı transferi ve basınç karakteristikleri belirlenmiştir.Sonuç olarak; elde edilen veriler Nu-Re ve Cpx-l/(l0/2) , Cpy-l/(l0/2) grafikleri şeklinde çizildi. Bunlara ilaveten altıgen kanatçıklı ısı alıcılar için iyileştirme verim analizi yapıldı ve ?-Re değişimi şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
Operation of industrial systems induced heat has negative effects on system performance and service life. For this reason, the heat must be transferred as quickly as possible from the system to the environment. For this purpose, impingement jet applications are widely used in various industrial sectors such as paper drying, cooling of electronic components, glass tempering and cooling of gas turbine blades.In this study, impingement air jet heat transfer and flow characteristics were investigated for hexagonal finned heat sinks which optimized according to the Taguchi L18 (21 * 36) experimental design method.The experiments were carried out with General-1 and General-2 heat exchangers for six different flow rates (4-9 m/s), a nozzle in 42 mm diameter, a distance ratio from the fin to the nozzle (h/d=4), three fin heights (100, 150, 200 mm) and dynamic pressure distribution was measured by pitot tube. Consequently, the results are presented as in Nu-Re and Cpx-l/(l0/2), Cpy-l/(l0/2) graphs. In addition to these, enhancement efficiency was performed for hexagonal heat sinks and presented in ?-Re graphic.