Ankara ilindeki A ve C grubu seyahat acentelerinin düzenledikleri paket turların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32259
  2. Yazar: ALİM AÇIKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ANKARA İLİNDEKİ A VE C GRUBU SEYAHAT ACENTELERİNİN DÜZENLEDİKLERİ PAKET TURLARIN DE?ERLENDİRİLMESİ (ÖZET) Gelişmiş ülkelerde teknolojik gelişmelere paralel olarak boş zamanların artışı, gelir düzeyinin yükselişi, ulaşım ve kitle iletişim araçlarının gelişmesi insanları daha çok dinlenmeye, eğlenmeye yani seyahat etmeye yöneltmektedir. İnsanların bir kısmı kendi başlarına, bir kısmı da önceden planlanmış paket turları satın alarak tatile çıkmaktadırlar. Paket tur, bir seyahat için gerekli olan tüm hizmetlerin (ulaşım, konaklama, yeme-içme, çevre gezileri, alışveriş v.b.) bir araya getirilerek, tüketiciye tek bir fiyattan satılmasıdır. Ülkemizde paket tur düzenleme işini A ve C grubu seyahat acenteleri yapmaktadırlar. Araştırma konusunun amacı; Ankara'daki A ve C grubu seyahat acentelerinin düzenledikleri paket turların değerlendirmesini yapmak, tüketiciler tarafından yeterli ilgi görüp-görmediklerini tesbit etmek, bu konuda gerekli önerileri ortaya koymaktır. Bu doğrultuda literatür taraması yapılmıştır. Ankara'daki A ve C grubu seyahat acenteleri ile Ankara'da yaşayan tüketicilere anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bazı sonuçlar şunlardır: - Tüketiciler için nitelikli tur düzenleyen seyahat acentelerinin sayısı azdır. - Seyahat acenteleri düzenledikleri turları, 2 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirmektedirler ve halka yeterince tanı tamam aktadırlar. - Organize turlara katılan kişilerin gelir durumları çok iyidir ve yaşları 25 ile 44 arasındadır. - Tüketicilerin organize turlara katılmamasının başlıca sebebi; bir gruba bağımlılığın olması gelmektedir.Elde edilen sonuçlara getirilen bazı öneriler ise şunlardır: Türkiye'de sadece tur düzenleme işini yürütecek tur operatörlüğünün kurulması gerekmektedir. Seyahat acenteleri tur hazırlarken tüketicilerin çeşitli j yönlerden ihtiyaç ve istekleri dikkate almak zorundadırlar. - Paket turların çeşitli yönleriyle tüketicilere tanıtılması gerekmektedir. - Düzenlenen paket turların etkin bir denetimi yapılmalıdır. - Dar bütçeli seyahat acentelerinin bir araya gelerek paket tur düzenleyen ortak bir şirket kurmaları gerekmektedir. Sonuç olarak; Türkiye'de iç turizmin sürekli olarak canlı tutulması için turizmin bütünleştiricisi olan paket turlara gereken önemin verilmesi şarttır. Bunun yanında tüketicilerde de paket tur bilincinin yerleştirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
EVALUATING THE PACKAGE TOURS ARRANGED BY THE A&C GROUP TRAVEL AGENCIES IN ANKARA (ABSTRACT) The increasing of free hours parallel to the technological developments in the developed countries, increasing of the income level, developing of the transport and mass media means are steering the people towards more resting, recreating, namely travelling. Same of the people are going on vacation by themselves, some by buying the package tours planned before. Package tour is being sold of all of the services needed for a travel by combining them (transport, accommodation, feeding, environment trips, shopping etc.) to the consumer at a certain price. Arranging the package tour work is being done by the A and C group travel agencies in our country. The aim of the topic of the study is; to determine if package tours that A and C group travel agencies have arranged are getting enough interest or not by the consumers, to expose the necessary suggestions about this topic. Literature scanning has been done in this direction. Poll has been corried out to the A and C group travel agencies in Ankara and to the consumers living in Ankara. Some of the results obtained in the study are; - The number af the travel agencies that arrange tours of high quality is less. - Travel agencies are realizing the tours they arranged in a short time like two months and can not advertise them to people. - The income conditions of the people that attend the organised tours are very good and their ages are between 25 and 44. - The main reason of the consumers not to attend organised tours is; the dependence to a group.Some of the suggestions that are brought to the reasons obtained are those: - Tour operatory that is going to carry out only tour arranging job has to be established in Turkey. - When arranging a tour, travel agencies have to consider necessities an wishes of the consumers from different sides. - Package tours have to be presented and explained to the consumers with its various points. - An active supervision of the package tours arranged has to be made. > - The travel agencies with low budget should come together and establish an associate company wich arranges package tours. As a result; necessary importance has to be given to the package tours which are the completory of tourism, to keep the internal tourism continousiy alive. However, putting in the conscious of package tour in the consumers has also to be provided.