İlköğretim okulu yöneticilerinin yönetim alanında karşılaştıkları güçlüklere ilişkin görüşleri (kalkınmada öncelikli iller ve Ankara ili örneği)
Primary school managers encounter in priority regions in development and Ankara to figure out the difficulties
- Tez No: 159385
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL CAFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
IV ÖZET Araştırmanın amacı, Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin yönetim alanında karşılaştıkları güçlükler konusunda görüşlerine başvurarak, Türk Milli Eğitim sisteminin 'ilköğretim' kademesinin daha iyi işlemesi ve geliştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması yolunda objektif veriler ortaya koymaktır. Araştırma tarama modelindedir. Veri toplamak amacıyla ilköğretim okulu yöneticilerine araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 49 il ve 2 ilçeden oluşan Kalkınmada Öncelikli İller ile Ankara ili oluşturmaktadır. Araştırmanın evreninden tabakalı rasgele örnekleme yolu ile araştırmanın örneklem grubu oluşturulmuştur. Araştırma için Adıyaman, Amasya, Diyarbakır, Yozgat ve Ankara ili merkez ilçelerindeki resmi ilköğretim okullarında görev yapan 320 ilköğretim okulu müdürüne anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel verilerin yanında, Kay-Kare (X ), t-Testi ve ilişkisiz Örneklemler İçin İki Faktörlü ANOVA istatistiksel teknikleri kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin bulgular şunlardır: 1. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilindeki ilköğretim okullarında sınıf öğretmeni ve ana sınıfı öğretmeni ihtiyacı bulunmazken, memur ve rehber öğretmene ihtiyaç duyulmakta, Kalkınmada Öncelikli illerdeki ilköğretim okullarında alan öğretmeni ihtiyacı bulunurken, Ankara ilindeki ilköğretim okullarında hizmetli personel ihtiyacı görülmektedir.2. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilindeki ilköğretim okullarında bilgisayar ve fen bilimleri laboratuarına ihtiyaç duyulurken, ana sınıfına olan ihtiyacın kısmen şeklinde ifade edildiği görülmektedir. Ankara ilindeki ilköğretim okullarında derslik ihtiyacı bulunmazken, Kalkınmada Öncelikli İllerdeki ilköğretim okullarında derslik ihtiyacı bulunmaktadır. 3. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilindeki ilköğretim okullarında, yönetim alanında, sınıf öğretmeni ve ana sınıfı öğretmeni ihtiyacı güçlük yaratmazken rehber öğretmene ve memura duyulan ihtiyaç güçlük yaratmaktadır. Kalkınmada Öncelikli İllerde ilköğretim okullarında alan öğretmenine duyulan ihtiyaç, Ankara ilindeki ilköğretim okullarında ise hizmetli personele duyulan ihtiyaç yönetim alanında güçlük yaratmaktadır. 4. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilindeki ilköğretim okullarında, yönetim alanında, bilgisayar ve fen bilimleri laboratuarına duyulan ihtiyaç güçlük yaratırken Ankara ilindeki ilköğretim okullarında ana sınıfı ihtiyacı, Kalkınmada Öncelikli İllerdeki ilköğretim okullarında ise derslik ihtiyacı güçlük yaratmaktadır. 5.“Fiziki ve Sosyal İmkanlar”başlığı altında yer alan maddelere ilişkin olarak Ankara ilindeki ilköğretim okullarında görev yapan müdürler, önem sırasına göre, aşağıda yer alan sıralamayı yapmışlardır. a) Öğretmenlerin moral durumu, b) Ulaşım şartları, c) Öğretmenlerin sağlık durumu, d) Personelin barınma durumu, e) Halkın okul ve öğretmene ilgisi, f) Yönetici ve öğretmenlerin içinde bulundukları sosyal ve kültürel çevre, g) Haberleşme imkanları, h) İklim ve tabiat şartları, i) Üst makamlardan gelen yazılar,VI j) Görev yapılan kurumda stajyer öğretmenlerin görev yapması, durumları ilköğretim okullarında yönetim alanında güçlük yaratmaktadır. 6.“Fiziki ve Sosyal imkanlar”başlığı altında yer alan maddelere ilişkin olarak Kalkınmada Öncelikli İllerdeki ilköğretim okullarında görev yapan müdürler önem sırasına göre, aşağıda yer alan sıralamayı yapmışlardır. a) Yönetici ve öğretmenlerin içinde bulundukları sosyal ve kültürel çevre, b) Öğretmenlerin moral durumu, c) Öğretmenlerin sağlık durumu, d) Halkın okul ve öğretmene ilgisi, e) Personelin barınma durumu, f) Ulaşım şartlan, g) Haberleşme imkanları, h) İklim ve tabiat şartları, i) Görev yapılan kurumda stajyer öğretmenlerin görev yapması, j) Üst makamlardan gelen yazılar, durumlan ilköğretim okullannda yönetim alanında güçlük yaratmaktadır. 7. İlköğretim okullannda yönetim alanında karşılaşılan güçlükleri gidermede eğitim yönetimi ile ilgili yüksek lisans eğitimine duyulan ihtiyacm derecesi Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilindeki ilköğretim okullannda görev yapan müdürlerde aynıdır. Ancak Kalkınmada Öncelikli İllerdeki ilköğretim okullannda görev yapan müdürler yönetim alanında karşılaşılan güçlükleri gidermede eğitim yönetimi ile ilgili yayınlara ihtiyaç duyarken, Ankara ilindeki ilköğretim okullannda görev yapan müdürler hizmet içi eğitime ihtiyaç duymaktadırlar. 8. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilinde ilköğretim okullannda görev yapan müdürler yönetim alanında karşılaşılan güçlükleri gidermede üstVII makamların ilgisi ile istek ve ihtiyaçlarının karşılanma derecesini yetersiz bulmaktadır. 9. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilinde ilköğretim okullarında ders araç gereci ihtiyacı bulunmaktadır. 10. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilinde ilköğretim okullarında görev yapan müdürler ilköğretim ve eğitim kanununa göre belirlenen ilköğretime ait gelirleri, ilköğretim kurumlarının ihtiyaçlarım karşılamada yetersiz görmektedir. 1 1. Kalkınmada Öncelikli İllerde ve Ankara ilinde, ilköğretim okullarında yönetim alanında karşılaşılan güçlükleri gidermede lojman temini, veli desteği, çalışmayı teşvik tedbirlerinin artırılması, hizmet içi eğitim ve tayin ve nakille ilgili düzenlemeler etkilidir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT The goal of this research is to bring up objective data in order to take necassery precautions for better processing and developing the Elemantary Education Step of Turkish National Education System by using elemantary school managers opinions about the difficulties in elemantary school mangement, which are working in priority cities in development and in centre conties of Ankara City. The method used in this research is polling. In order to obtain data, the survey prepared by the researcher is aolied to those managers. The sampling frame is composed of priority cities in development which is composed of 49 cities and 2 counties. The samples used in this research are picked from sample frame by stratified random sampling. The survey is applied to 320 offical elemantary school managers, which are working in Adıyaman, Amasya, Diyarbakır, Yozgat cities and centre conties of Ankara City. Besides descriptive data like arithmetic average and standart deviation, Kay- Square (X ), t-test and two factor ANOVA statistic technique for Non-Related Samples_methodes_are used for analising the research data. Findings about the research are listed below: 1. In elemantary schools,both in priority cities in development and in Ankara City, there is no need to class-teacher and kindergarten class-teacher. In elemantary schools in priority cities in development, the necessity of field-teachers is the most urgent thing, on the other hand, the need of the persons, who are working as a cleaner messenger or doorman etc. in the schools, occurs in elemantary schools in Ankara City.IX 2. In elemantary schools, which are located in priority cities in development and in Ankara City, needed computer and science laboratory, and the need to the kindergarten-class expressed“partly”. There is no need to the classroom in elemantary schools in Ankara City, on the other hand, it can be mentioned about the need of classroom in priority cities in development. 3. In elemantary schools, which are located in priority cities in development and in Ankara City, in means of management, the need to the class-teacher and kindergarten-teacher causes no difficulties, but the need to the guidence counselor and official staffs causes difficulties. The need to the field-teacher in elemantary schools in priority cities in development and the need to the persons, who are working as a cleaner, messenger etc. in schools in Ankara City cause difficulties in means of management. 4. In elemantary schools, both in priority cities in development and in Ankara City, in means of management, the need to the computer and science laboratory causes difficulties, however, the need to the kindergarten-class in elemantary schools in Ankara City and the need to the classrooms in elemantary schoools in priority cities in development cause difficulties. 5. The managers, who are working in elemantary schools in Ankara City, are made a list about the clauses under the headline“Physical and Social Opportinities”from important to unimportant below: a) Morale level of the teachers, b) Transportation conditions, c) Health conditions of the teachers, d) Accommodation conditions of the staff, e) Public interest to the school and teacher, f) Social and cultural circle of managers and teachers, g) Communication conditions,h) Climate and nature conditions, i) Letters from upper-post, j) Intern-teachers in society, cause difficulties in elemantary school management. 6. Managers, who are working in elemantary schoools in priority cities in development, are made a list about the clauses in the headline“Physical and Social Opportinities”from important to unimportant below: a) Social and cultural circle of managers and teachers, b) Morale level of the teachers, c) Health conditions of the teachers, d) Public interest to the school and teacher, e) Accommodation conditions of the staff, f) Transportation conditions, g) Communication conditions, h) Climate and nature conditions, i) Intern-teachers in society, j) Letters from upper- post, cause difficulties in elemantary school management. 7. The need to the post-baccalaureate person in educational management as a solution to the difficulties in Elemantary Education Management is the same for managers both in priority cities in development and in Ankara City. But managers, who are working in elemantary schools in priority cities in development, need Educational Management Publications to eliminate difficulties, however, managers in Ankara City need in-service training. 8. Managers, who are working in elemantary schools in priority cities in development and in Ankara City, find the upper-post interest and the degree of the service to their desires and needs about the elimination of difficulties in Elemantary Education Management insufficient.XI 9. There is a need to the tools and equipments in elemantary schools both in priority cities in development and in Ankara City. 10. Managers, who are working in elemantary schools in priotriy cities in development and in Ankara City, find the Elemantary Education Fund insufficient, which is defined with Elemantary Education Laws. 1 1. Accommodation provided from goverment, supports of student-guardians, increasing the precautions encouraging working, in-sevice training and regulations about assignment and transferring are efficent to eliminate difficulties in elemantary education management in priority cities in development and in Ankara City.