Van ili Muradiye ilçesi süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal sorunları ve çözüm önerileri
Constructional problems of dairy farms in Muradiye district in Van province and proposals for solution
  1. Tez No: 322596
  2. Yazar: AYŞE KIZILDAĞ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Van ili Muradiye ilçesinde süt sığırı yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin yapısal özelliklerini ve barınak içi çevre koşullarını belirlemek, geliştirme olanaklarını araştırmak, ilçede uygulanabilecek ahır planlarını hazırlamak amacıyla yapılmıştır.Araştırma; İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre süt sığırcılığının yoğun olarak yapıldığı köylerden, çiftçi psikolojisi de göz önünde bulundurularak seçilen 20 işletmede anket yoluyla gerçekleştirilmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle; meteorolojik kayıtlardan ve literatürlerden yararlanılarak, yöredeki süt sığırcılığı işletmelerine model olabilecek, yöre koşullarına uygun 50 ve 100 başlık süt sığırcılığı işletmesi planlaması yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for the purpose of defining constructional qualifications of dairy farms in Muradiye district in Van province and the environmental conditions inside a shelter, searching developing opportunities and preparing stable plans that can be applied in the town.Research; According to Food, Agriculture and Livestock Directorate of Muradiye, it has been carried out by questionnaire forms in 20 farms selected in the villages that have intensive cattle breeding, considering the psychology of the farmers.As a result of studies, by appraisal of data obtained; planning for a dairy farm with a capacity for 50 and 100 dairy cattles that is suitable for local conditions and also can be a model to dairy farms in the district has been prepared by using meteorological records and literature and submitted proposals.