Erzurum yöresindeki jeotermal enerji kaynaklarının seraların ısıtılmasında kullanımı ve geliştirilen Excel programıyla yöre koşullarına uygun sera tasarımı
Using geothermal sources at greenhouse heating in Erzurum and greenhouse designing appropriate for region conditions by using developed Excell programme
- Tez No: 322597
- Danışmanlar: PROF. DR. A. VAHAP YAĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu ve özellikle Erzurum ili ve ilçelerinin jeotermal enerji kaynakların sera ısıtılmasında kullanılabilme olanakları incelenmiştir. Jeotermal enerji kuyusu, kuyudan enerji çekme sistemleri, seralar ve seraların enerji ihtiyaçları, jeotermal ısıtma sistemleri detayları ve sera ısı gereksinimleri ele alınıp yöreye uygun sera tasarımı geliştirilen Excel programıyla gerçekleştirilmiştir.Aziziye (Ilıca) ve Pasinler ilçelerine yapılan incelemelerde ve çiftçilerle görüşmelerde, seracılığın gelişmesinin yörenin tarımsal kalkınması için önemli bir fırsat olduğu, mevcut olan jeotermal kaynakların seraların ısıtılmasında kullanılması sera ısıtma giderlerini azaltacağı sonucuna varılmıştır. Özellikle seralar yardımıyla erkencilik sağlanarak fazla sıcaklık isteği olmayan sebzelerin yaygın bir şekilde yetiştiriciliği mümkün olabilecektir.Aziziye (Ilıca) ve Pasinler ilçelerinde yer alan jeotermal kaynaklarda yapılan incelemeler, resimler, veriler ve daha önce yapılan çalışmalardan alınan verilerin de ortaya çıkardığı sonuçlara göre konu irdelenmiş olup, yöre koşullarına uygun sera tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sera tasarımında seraya ilişkin hesaplamalar, Türkiye'de yapılacak sera projelerinde de rahatça kullanılabilecek şekilde, geliştirilen Excel programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,the possibilty of facilitating geothermal energy sources in heating greenhouses in Eastern Anatolia and especially Erzurum Province and its districts. Geothermal energy well,energy pulling system from the well,greenhouses and energy needs of greenhouses,geothermal heating systems details and greenhouse heating needs have been studied,and greenhouse design in accordance with the region has been carried out by a developed Excell programme.Upon learning in special visits to Aziziye and Pasinler districts, greenhouse improvement is an important opportunity for the development of the region and it has been concluded that using the current geothermal sources in heating greenhouses will reduce the greenhouse heating expenses.Especially with the help of greenhouses by providing earliness,it will be possible to grow vegetables widely which do not need too much heat.According to the conclusion based on studies carried out in Aziziye and Pasinler districts,photos,datum and data taken from the former studies,the subject has been examined and greenhouse design in accordance with the region has been completed.In designing greenhouse,calculations about greenhouse has been carried out in developed Excell programme to be used in other greenhouse projects in Turkey.