Renkli materyallerde Askorbik asit(Vitamin C)'in spektrofotometrik yöntem ile tayini
Detremination of Vitamin C in coloured matherials by spectrophotometric method
  1. Tez No: 322610
  2. Yazar: ÖZNUR DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMURE ÜSTÜN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Renkli materyallerde askorbik asit (Vitamin C)'in spektrofotometrik yöntem ile tayini için 3 ayrı yöntem geliştirildi ve bu yöntemlerden elde edilen bulgular doğruluk ve presizyon yönünden t ve F testleri yardımıyla %95 güvenirlik düzeyinde istatiksel olarak karşılaştırıldı ve uygulanan yöntemler değerlendirildi. Askorbik asit içeren meyve, sebze, meyvesuyu, toz içecek, gazlı içecek, farmasötik preparat, bebek maması ve bon bon şeker örneklerinde bulunan askorbik asit türev spektrofotometrik yöntem, fark yöntemi ve modifiye spektrofotometrik yöntem ile herhangi bir ayırma işlemi uygulanmadan tayin edildi. Çalışılan numunelerden askorbik asit tayini metafosforik asit- asetik asit (%3-%8) karışımı ile ekstraksiyon, santrifüj, uygun seyreltme ile hazırlanan numune ekstresinde yapıldı. Deneysel çalışmalarda kullanılan numunelerde askorbik asit tayini için geliştirilen türev spektrofotometrik yöntem için birinci derece türev spektrumunda 258nm'deki minimuma ait türev absorbans değeri, fark yöntem için absorpsiyon spektrumunda 269nm'deki maksimuma ait absorbans değeri, modifiye spektrofotometrik yöntem için ise 531nm'deki minimuma ait absorbans değeri kullanıldı. Türev spektrofotometrik yöntem, fark yöntemi ve modifiye spektrofotometrik yöntem için ölçü eğrileri sırasıyla 2-10 mg.L-1, 2-10 mg.L-1 ve 1-10 mg.L-1 konsantrasyon aralığında hazırlandı.
Özet (Çeviri)
To determination of ascorbic acid (Vitamin C) in color materials, three separate methods for the determination of the spectrophotometric method was developed and the findings of these methods in terms of accuracy and precision with the help of t and F tests were compared with 95% confidence level, statistically evaluated and the methods applied. Using a modified spectrophotometric method and the difference method is applied to ascorbic acid determination in samples of fruits and vegetables, fruit juice, powdered drinks, carbonated beverages, pharmaceutical preparation, baby food and bon bon sugar any separation process were determined. Determination of ascorbic acid in the samples was studied with the sample extracts were prepared by a mixture metaphosphoric acid-acetic acid (3% - 8%) of extraction, centrifugation, appropriate dilution. Samples used in the study developed for the determination of ascorbic acid derivative spectrophotometric method for the first-order derivative spectrum of the derivative of the absorbance value 258nm a minimum, the difference method for the absorption spectrum of the 269nm maximum absorbance value of the modified method for the spectrophotometric absorbance of the minimum 531nm value was used. Derivative spectrophotometric method, the difference method, and modified spectrophotometric method for the measurement curves, respectively, in the range of 2-10 mg.L-1, 2-10 mg.L-1 and 1-10 mg.L-1 concentration was prepared.