Rüzgar türbini dökümlerinde hassas metalürjik değişkenlerin optimizasyonu
Optimization of sensitive metallurgical variables in wind turbine castings
  1. Tez No: 322643
  2. Yazar: ERDOĞDU GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Enerji; insanoğlunun tarihsel gelişimi ile kendini göstermiş ve her geçen gün kendine olan ihtiyaç artmıştır. Teknolojini gelişmesiyle birlikte enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Fakat enerjiyi karşılayan kaynaklar yeryüzünde sınırlı olduğu için yok olmaya doğru hızla ilerlemektedir.Enerji kaynaklarının tükeniyor olması insanoğlunu yeni arayışlara itmiştir. Böylece sınırlı kaynaklardan sınırsız kaynaklara yönelme olmuştur. Petrol, doğalgaz kömür gibi fosil yakıtlar önümüzdeki 50 yıl içerisinde tükenme seviyesine kadar düşecektir. Bu nedenle artan enerji ihtiyacını karşılayacak yeni arayışlar içerisine girilmiştir. Bu süreçte, sonsuz enerji kaynakları olarak güneş ve rüzgar enerjisini kullanmayı bilim adamları kendine hedef olarak belirlemiştir.Sonsuz enerji kaynaklarından birisi olan rüzgar enerjisi; fosil yakıtlar gibi çevresel kirliliğe yol açmadan temiz ve sonsuz bir enerji sunmaktadır. Türkiye'nin rüzgar kapasitesi incelendiğinde Ege ve Marmara bölgesinde yüksek verimli rüzgar enerjisi üretmenin mümkün olduğu belirlenmiştir. Ülkemizde 2000'li yılların başlangıcında rüzgar enerjisi kullanılmaya başlanmıştır. Rüzgar enerjisi kullanımı olarak yeni bir ülke olduğumuzdan dolayı dışa bağımlılık söz konusudur. Dışa bağımlı oluşumuz ilk yatırım maliyetini yükselterek daha ucuza enerji temin etmemizi engellemektedir.Bu çalışmada, rüzgar enerjisi kullanımının en verimli şekli olan rüzgar türbinlerinin hayati öneme sahip parçalarından rüzgar türbini pervane göbeğinin (HUB) üretimi ve özelliklerinin uluslar arası standartlara uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır. Üretim metalürjisinde hassas metalürjik değişkenler olarak; kimyasal bileşim, aşılama, Mg işlemleri, küresellik parametreleri, soğuma hızı ve kesit kalınlığı belirlenmiştir. Üretim esnasında hassas metalürjik değişkenlerin optimizasyonu hedeflenmiş ve yapılan çalışmalarla birlikte standartlara uygun olarak üretimin gerçekleşmesinin yanında orijinal katkılarda sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, showed itself with the historical development of mankind, and every day has increased the need for self. The need for energy is increasing every day with the development of technology. However, there is limited earth resources to meet the energy, it will progressing rapidly toward extinction.Humanbeing has led to searches for new sources of energy to be running out. Therefore, limited resources were unlimited resources orientation. Petrol,natural gas, fossil fuels such as coal will be reduced to the level of extinction in the next 50 years. Therefore, to meet increasing energy demand is entered into the new searches. In this process, scientists have set as its goal use endless energy sources as solar and wind energy.Wind energy which is one of endless energy sources, is not causing environmental pollution like the fossil fuels, such as offering a clean and endless energy. Wind capacity examined in Turkey, Ege and Marmara regions were able to produce highly efficient wind energy. In Turkey, wind energy has been used at the beginning of the 2000s. Since we are a new country as the use of wind energy dependence on foreign technology. The first investment cost is high because we were dependent on foreign supplies. That prevents us to get cheaper energy.In this study, the rotor hub (HUB) which is the vital part of wind turbine, intended to make the production and characteristics of international standards. Production metallurgy sensitive metallurgical variables are : chemical composition, inoculation, Mg treatments , nodularizering parameters, cooling rate, and section thickness were determined. During the production, the optimization of sensetive metallurgical variables targeted and with the conjuctions work besides the original contributions to the realization of production in accordance with the standards achieved.