Kurşun-208 çekirdeğinin nötron ve proton yoğunluk dağılımlarının incelenmesi
Investigation of neutron and proton densities distrubitions of lead-208 nucleus
- Tez No: 322698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Thomas?Fermi yoğunluk ifadesi kullanılarak çift sihirli sayıya sahip kurşun-208 çekirdeğinde nötron ve proton yoğunluk dağılımını hesaplamak için basit analitik bir ifade elde edilmiştir. Hesaplamalarda Fermi integrali için Guseinov ve Mamedov tarafından elde edilen farklı bir çözüm yöntemi kullanılmıştır. Bu analitik ifade kullanılarak Mathematica 5.0 programlama dilinde nötron ve proton yoğunluk dağılımlarının programı yapılarak kurşun-208 çekirdeğinin farklı yarıçap değerleri için sonuçlar alınmıştır. Elde edilen sonuçlar diğer teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak nötron ve proton yoğunluk dağılımları için kullanılan ifade modifiye edilmiştir. Elde edilen sonuçların literatürdeki sonuçlarla oldukça uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was obtained a simple analytical expression to calculate the neutron and proton density distributions in lead-208 nucleus that have double magic number using the expression of the density of Thomas-Fermi. For Fermi integral in the calculation, it is used a different solution method which obtained by Guseinov and Mamedov. On the basis of these analytical expressions a program for the neutron and proton density distributions has been constructed by using Mathematica 5.0 mathematical software, and the results have been taken for the different radius of lead-208 nucleus. The expression used for the neutron and proton density distributions have been modified to fit into other experimental and theoretical results with the obtained results. The results have been seen well enough agreement with those of in the literature.