Salamuralık asma yaprağı üretiminde fungusit kalıntı miktarı üzerine hasat zamanı ve salamura yöntemlerinin etkisi
The effect of harvest period and brining methods on fungicide residue levels in brined vine leaves production
  1. Tez No: 322699
  2. Yazar: YAĞMUR DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Türkiye'de asma yaprağı dolma yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır. Üreticiler genellikle asmanın hem yaprağından hem de üzümünden yararlanmaktadır. Asmalardan yaprak toplandığı dönemde özellikle külleme, bağ uyuzu ve mildiyöye karşı kontakt veya sistemik fungusitler sıkça kullanmaktadır. Bu ise gıda olarak tüketilen asma yapraklarında bazen kalıntı sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Araştırmada, külleme ve bağ uyuzuna karşı 3 fungusit (Azoxysitrobin, Triadimenol, Hexaconazole) ile mildiyöye karşı 2 fungusit (Bakır oksiklorür, Metalaxyl + mancozeb); dönüşümlü olarak Narince üzüm çeşidine (V. vinifera) ait asmalara uygulanmıştır. Asma yaprakları, etken maddelerin bekleme sürelerinin orta ve/veya sonunda hasat edilmiştir. Hasat edilen yapraklarda kalıntı analizi yapılarak rezüdi miktarları belirlenmiştir. Kalıntı analizleri taze, soğuk ve sıcak salamura yapraklarda yapılmıştır. Salamura yaprak elde etmek için yaprak örnekleri % 8 oranında tuz (NaCl) ve % 0,25 laktik asit içeren suya yerleştirilmiş ve üç ay fermentasyona tabii tutulmuştur. Tüm uygulamalarda, taze yapraklarda saptanan fungusit kalıntı miktarı MRL üzerinde saptanmıştır. Salamura uygulamaları fungusit ve bakır kalıntı miktarını azaltmış olup, sıcak salamura uygulaması kalıntı miktarını % 75,2 ile % 99,2 arasında azaltmıştır. Taze ve salamura asma yapraklarında bakır kalıntı miktarı, tüm hasat dönemlerinde MRL (maksimum kalıntı limiti) üzerinde çıkmıştır. Bakır kalıntısı sıcak salamura uygulaması ile % 15,6 ile % 44,8 arasında azalmıştır. Bağlarda kullanılan fungusitlerde, üzüm için önerilen uygulama ve hasat arasında geçmesi gereken sürenin, asma yaprağı için geçerli olmadığı belirlenmiştir. Sonuçta, salamuralık asma yaprağı üretilen bağlarda sistemik fungusit kullanılmaması, kontakt etkili fungusit kullanırken ise dikkat edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Growers in Turkey cultivate grapes for both their fruit and leaves; vine leaves are mainly consumed as stuffed grape leaves. Especially at the time when the leaves are harvested contact and systemic fungicides are applied frequently to protect the grapevine agaist downy mildew, powdery mildew and Colomerus vitis. Intensive pesticide use in vineyard resulted in residue problem on brined leaves that are used as food. In this study three fungicides (Azoxysitrobin, Triadimenol, Hexaconazole) were applied alternately for both powdery mildew and ?Colomerus vitis? management, and two fungucides (copper oxychloride, Metalaxyl + mancozeb) for downy mildew control on vine (Vitis vinifera) leaves. Vine leaves were harvested at two different times: before the half-lifes of the pesticides were reached and after the half-lifes of the fungucides had elapsed. A residue analysis of pesticides on harvested vine leaves was determined. Residue analyses made of fresh, cold water and hot water brine vine leaves.To make brining leaves, leaf samples were put in the water containing salt (NaCl) of 8 % and lactic acid 0,25 % and they were subjected to fermentation for 3 months. Based on the results of this study, those fungicides, which containe appropriate active compounds were determined for the vineyards that are aimed at the production of brined vine leaves. The fungicide residues detected on fresh leaves in all applications were over MRL. Brining applications were decreased fungucide and copper residue levels and hot pickling method was decreased residue from 75,2 % to 99.2 %, according to the applications. The amount of copper residue in fresh and pickled grape leaves, all harvest periods were determined over MRL.The copper residue, with the application of hot brine was reduced between 15,6 % to 44,8% according to the applications.Fungusides recommended for grape, and the time that is required to pass between application and harvest it is proposed to vine leaves, is not valid for recommended for application and used fungucides, grape vineyards harvest and the time that must elapse between is not valid for the vine leaves.As a result, systemic fungicide should not be used in vineyards produced pickled vine leaves, It is proposed that better to use contact fungicides instead if systemic one and also you have to be careful using the effective contact fungicides.