Kocaeli merkez ilçede un ve unlu ürünler sanayisinin yapısal özellikleri, üretim ve pazarlama sorunları
Production and marketings problems, structural characters of flour and flour product industry in the region central district of Kocaeli
- Tez No: 322712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, Kocaeli Merkez İlçedeki un ve unlu ürün üretimi yapan firmaların kuruluşları, sosyal, ekonomik yapıları ile üretim ve pazarlama yaklaşımları incelenmiştir. Bu araştırma, Kocaeli ili Merkez İlçedeki 198 firmanın 93'ü ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; un ve unlu ürün üretimi yapan firmaların hukuki yapıları ağırlıklı olarak %63 oranında özel kişi işletmesidir. İşletmelerin %70'i modern teknoloji kullanmaktadır. Üretimde dönemsel artışın olduğunu belirtenlerin %74'ü bu artışın kış aylarında olduğunu belirtmektedir. İşletmelerin %77'si üretim planlaması yapmaktadır. Tam kapasite üretim yapanlar ise %19'dur. İşletmelerin %96'sı, üretim sistemini arz-talep dengesine göre belirlemektedir. İşletmelerin %87'si, hammadde temininde fiyat yüksekliğinden dolayı sorun yaşamaktadırlar. Pazarlama konusunda, haksız rekabet nedeniyle, işletmelerin % 79'u sıkıntı yaşamaktadır. İşletmelerin devletten beklentileri arasında eğitim, bürokratik işlemlerde kolaylık sağlanması ile kredi ve finans konuları öne çıkmaktadır. Çalışmada, Kocaeli Merkez İlçedeki un ve unlu ürünler sanayisinde üretim yapan firmaların çoğunun tam kapasite ile çalışamadıkları, hammadde fiyatının yüksekliği ve nitelikli iş gücü bulanamadığı görülmüştür. Bu sorunların çözümü için eğitim seviyesinin yükseltilmesi, devletin gerekli destekleri işletmelere sağlaması, un ve unlu ürünler sanayisini teşvik edici politikalar geliştirilmesi gerektiği söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this study, social and economic structure and the manufacturing/marketing approach of flour and flour-based products companies in Central District of Kocaeli have been researched. The scope of the research comprises 93 of the 198 firms in the central county of Kocaeli province. According to the results of the research, the legal status of 63% of these companies is that of private individual firms. 70% of them use modern technologies. 74% of the companies report a seasonal increase in production during the winter months. 77% engage in production planning, 19% of them at full capacity. Among these companies, 96% set their production system according to the principles of the balance of supply and demand. The high costs involved in the procurement of raw material, adversely affects 87% of them. 79% of the companies researched; claim to be affected by unfair competition in their marketing activities. Their expectations from the State are: education/training, simplification and ease in bureaucratic procedures and financial loans. As a result of this research, it has been found out that the majority of the companies involved in the flour and flour-based products sector in the central county of Kocaeli province, are not operating at full capacity along with the findings that raw material costs are high and that there is a lack of qualified labour. These problems can be solved by generating State policies whereby the training/educational level of the workforce is increased and the required incentives pertaining to the flour and flour-based products sector are adopted.