Yarıiletken lazerlerin optik veriminin Fermi-Dirac yaklaşımı yöntemi ile incelenmesi.
Investigation of optical efficiency of semiconductor lasers by using Fermi-Dirac approximation
  1. Tez No: 322720
  2. Yazar: EMRE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde birçok ticari uygulamada yarıiletken lazer kullanan aygıtlar yerleşmiş olmasına rağmen, hala yeni uygulamalara daha iyi uyum sağlayacak çok çeşitli yarıiletken yapıları araştırma geliştirme çalışmaları yapılmasına ve modülasyon hızı, optik verim, lazer güvenilirliği gibi lazer karakteristiklerinin literatürde incelenmesine devam edilmektedir. Bu amaçla daha verimli yarıiletken lazerler elde etmek oldukça önemlidir. Yarıiletken lazerlerin teorik modellemeleri için günümüze kadar birçok çalışma yapılmış ve farklı yöntemler denenmiştir. Kuantum istatistiksel yaklaşım olan Fermi-Dirac yaklaşımı da bunlardan bir tanesidir. Bu çalışmada, Fermi-Dirac yaklaşımı kullanılarak birçok alanda yaygın şekilde kullanılan yarıiletken lazerlerin optik veriminin hesaplanması için analitik ifadeler elde edilmiştir. Söz konusu analitik ifadelere göre GaAs tipli bazı yarıiletken lazerlerin optik veriminin daha hassas hesaplanması için bilgisayar destekli Mathematica 7.0 programında parametrelerinin farklı değerleri için hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplamalardan alınan sonuçlar deneysel veriler ve daha önceki teorik modellerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though devices which use semiconductor lasers are nowadays preferred in trade, it is still continued to research&develop about different kinds of semiconductor structures, modulation speed, optical efficiency, safe working of laser applications. Literature review is also in progress.With this aim it is very important to produce much efficient semi-conductor lasers. Many studies have been done for the theoretical modelling of semi-conductor lasers up to now and different methods were tried. Fermi-Dirac which is quantum statistical approximation is one of these approximation. In this study, by using Fermi-Dirac approximation analytical expressions are obtained for calculation of optical efficiency of semiconductor lasers which are commonly used in many applications. In accordance with those analytical expressions, for various parameter values it is calculated in Mathematica 7.0 as a software programme in order to calculate optical efficiency of some GaAs-typed semiconductor lasers more sensitively. The results which are gotten from those calculations and gotten from previous theoretical models and also the empirical datas are compared with each others.