Avdan köyü (Bolu) çevresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A tacsonomic investigation of macrofungies grown in the region of Avdan village (Bolu)
- Tez No: 322742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Bolu ili Avdan Köyü sınırları içerisinde yetişen makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. 2010 ve 2011 yıllarında yapılan arazi çalışmaları ile mantar örnekleri toplanmıştır. Makrofungusların doğal habitatlarında fotoğrafları çekilerek ekolojik ve morfolojik özellikleri kaydedilmiştir. Yapılan arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda 56 makrofungus türü teşhis edilmiştir. Bunlar; Caloscypha fulgens, Peziza succosa, Agaricus arvensis, Agaricus bisporus, Agaricus campestris, Bovista nigrescens, Bovista plumbea, Calvatia utriformis, Coprinus atramentarius, Coprinus comatus, Lycopredon mammiforme, Lycoperdon perlatum, Macrolepiota procera, Amanita gracilior, Amanita pantherina, Amanita verna, Boletus edulis, Boletus porosporus, Boletus purpureus, Boletus satanas, Cantharellus cibarius, Cantharellus ferruginascens, Calocera viscosa, Ganoderma applanatum, Ganoderma lucidum, Chroogomphus rutilus, Collybia dryophila, Marasmius oreades, Mycena rosea, Paxillus involutus, Pleurotus ostreatus, Armillariella mella, Fomes fomentarius, Hirschioporus abietinus, Polyporus brumalis, Polyporus cinnabarinus, Rhizopogon luteolus, Lactarius acerrimus, Lactarius circellotus, Lactarius piperatus, Lactarius volemus, Russula pseudointegra, Russula rosea, Schizophyllum commune, Stereum complicatum, Stereum hirsutum, Stereum ostrea, Hypholoma fasciculare, Pholiota adiposa, Psilocybe cyanescens, Stropharia coronilla, Suillus luteus, Clitocybe infundibuliformis, Clitocybe odora, Clitocybe squamulosa, Tricholoma terreum. Teşhis edilen mantar örnekleri Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikoloji laboratuarında saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on macrofungi grown in Avdan (Bolu). Macrofungi specimens were collected between the years of 2010 and 2011 with field work. Macrofungi?s photographs were taken their natural habitats and their ecological and morphological characteristics were recorded. As a result of the field and laboratory studies 56 macrofungi species were identified. These are; Caloscypha fulgens, Peziza succosa, Agaricus arvensis, Agaricus bisporus, Agaricus campestris, Bovista nigrescens, Bovista plumbea, Calvatia utriformis, Coprinus atramentarius, Coprinus comatus, Lycopredon mammiforme, Lycoperdon perlatum, Macrolepiota procera, Amanita gracilior, Amanita pantherina, Amanita verna, Boletus edulis, Boletus porosporus, Boletus purpureus, Boletus satanas, Cantharellus cibarius, Cantharellus ferruginascens, Calocera viscosa, Ganoderma applanatum, Ganoderma lucidum, Chroogomphus rutilus, Collybia dryophila, Marasmius oreades, Mycena rosea, Paxillus involutus, Pleurotus ostreatus, Armillariella mella, Fomes fomentarius, Hirschioporus abietinus, Polyporus brumalis, Polyporus cinnabarinus, Rhizopogon luteolus, Lactarius acerrimus, Lactarius circellotus, Lactarius piperatus, Lactarius volemus, Russula pseudointegra, Russula rosea, Schizophyllum commune, Stereum complicatum, Stereum hirsutum, Stereum ostrea, Hypholoma fasciculare, Pholiota adiposa, Psilocybe cyanescens, Stropharia coronilla, Suillus luteus, Clitocybe infundibuliformis, Clitocybe odora, Clitocybe squamulosa, Tricholoma terreum. The identified specimens have been stored in Mycology Laboratory Biology Department, Faculty of Science and Art University of Gaziosmanpasa.