Bazı yer kirazı (Physalis sp.) genotiplerinin tokat ekolojisindeki performansları
Performances of the some cape gooseberry (Physalis sp.) genotypes tokat ecological conditions
- Tez No: 322750
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırma 2010 ve 2011 yıllarında Tokat ekolojisinde yürütülmüştür. 2010 yılında 11 genotip, 2011 yılında ise 6 genotip kullanılmıştır. Gamerika01, Almanya01 ve USA01 genotipleri her iki yılda da test edilmiştir. Araştırmada meyve ağırlığı ve boyutları gibi pomolojik özellikler yanında, verim, bitki başına ortalama meyve sayısı, bitki başına ortalama meyve ağırlığı gibi bazı bitkisel özellikler ile genotiplerin SÇKM, pH, asitlik ve toplam kuru madde gibi kimyasal içerikleri belirlenmiştir. Her iki yılda da denemeye alınan Gamerika01, Almanya01 ve USA01 genotiplerinin ortalama kabuklu meyve ağırlıkları 3,67g-29,52 g; ortalama bitki başına meyve sayısı 19,32 adet-134,48 adet ve ortalama bitki başına meyve ağırlığı ise 180,50-426,79 g arasında değişmiştir. Aynı genotiplere ait verim 150,52kg/dekar-403 kg/dekar arasında saptanmıştır. Gamerika01, Almanya01 ve USA01 genotiplerinin SÇKM ve asitlik değerleri ise sırasıyla % 16,31, 14,72 ve 8,45 ile % 1,81, % 1,75 ve % 1,45 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Tokat ecological conditions, 2010 and 2011. In this research, 11 genotypes were used in 2010 and six genotypes were used in 2011. Gamerika01, Almanya01 and USA01 genotypes were tested in both years. The some pomological characteristics (fruit weight and fruit size), plant characteristics (yield (kg/da), average fruit number per plant and average fruit weight per plant and chemical characteristics (total soluble solid (%), pH, total acidity (%) and total dry matter (%)) were investigated in the study. The findings were given for Gamerika01, Almanya01 and USA01 genotypes in both years. Average fruit weight with cape was determined between 3,67 g-29,52 g. Average fruit number was obtained between 19,32-134,48 per plant. Average fruit weight was found out between 180,50 g-426,79 g per plant. Average yield was determined between 150,52 kg/da-403,51 kg/da. Total soluble solid was changed among 16,31%, 14,72%, 8,45% and total acidity was obtained among 1,81%, 1,75% and 1,45% for Gamerika01, Almanya01 and USA01 genotypes, respectively.