Tokat Kazova'da aynı arazi kullanımına sahip iki bahçe arazisinde sulamanın bazı toprak özelliklerine olan etkisinin uzaysal değişkenliğinin belirlenmesi
Determining the effect of irrigation on spatial variation at some soil properties in two orchards at Kazova, Tokat
  1. Tez No: 322748
  2. Yazar: SANİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, sulamanın toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerineetkisini belirlemektir. Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonuMüdürlüğü içerisinde aynı topografya da bulunan ve aynı ana materyalden oluşmuş, Şeftalive vişne bahçesi olarak kullanılan iki tarım arazisinde yürütülmüştür. Toprak örnekleri herbiri 20 dekar olan sulama yapılan bir Şeftali bahçesi ile sulama yapılmayan bir vişnebahçesinden alınmıştır. Toprak örneklerinde tekstür, toprak reaksiyonu (pH), elektrikseliletkenlik (EC), organik madde içeriği, kireç içeriği, hacim ağırlığı, alınabilir fosfor vepotasyum, agregat stabilitesi, hidrolik iletkenlik ve atterberg limitleri belirlenmiştir. Analizsonuçları tanımsal veri analizi ve jeoistatistiksel yöntemler ile karşılaştırılması yapılmış vetoprak özelliklerinin uzaysal değişkenliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was determined to the effect of irrigation on some physical and chemical properties of soils. This study was carried out the two agriculture land using as peach and cherry horticulture formed on same topography and same parent material in Tokat-Kazova province. Soil samples were taken from irrigation peach horticulture and non-irrigation cherry horticulture. Texture, soil pH, electrical conductivity, organic matter content, lime content, bulk density, available phosphorus and potassium, agregat stability, hydraulic conductivity and atterberg limits were determined. Clay content, silt content, sand content, pH, EC, organic matter, lime content, available phosphorus and potassium of each were horticulture statistically significant (P< 0.01). Accorting to the geostatistical analysis EC in the cherry horticulture was shown variation higher distance than maximum sampling distance, and also other soil properties lower distance than maximum sampling distance. İn the peach horticulture, available phosphorus was shown variation lower distance than maximum sampling distance, clay and lime contenet higher distance than maxsimum sampling distance.